Wybrano 16 projektów, spośród 74 pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców – poinformowała we wtorek miejska architekt zieleni w Lublinie Hanna Pawlikowska.
Pomysł do Zielonego Budżetu mógł zgłosić każdy mieszkaniec, organizacja pozarządowa czy rada dzielnicy. Projekty do realizacji - najciekawsze, nowatorskie i najpotrzebniejsze - wskazał zespół ekspertów. Wcześniej przeszły one ocenę formalną.
„Wnioski dotyczyły zarówno małych zadań, polegających na ustawieniu dwu donic z zielenią na ruchliwej ulicy, jak rozbudowanych, dużych projektów, wymagających dużo przestrzeni, czasu i pieniędzy do realizacji” – powiedziała Pawlikowska na konferencji prasowej.
Pawlikowska podkreśliła, że wnioski złożone w tej edycji Zielonego Budżetu były lepiej przygotowane w stosunku do projektów z pierwszej edycji. W ubiegłym roku na 107 złożonych wniosków pozytywną ocenę formalną przeszły 48, zaś w tym roku na 74 wnioski – 57. „Procentowo to bardzo duży skok” - zaznaczyła.
Zakwalifikowane projekty mają być zrealizowane do końca tego roku.
Powstaną dwa nowe skwery, w dzielnicach Sławin oraz Czuby Północne, gdzie w ostatnich latach przybyło domów mieszkalnych, a brakuje zieleni. Miniskwery z meblami miejskimi zostaną urządzone w dzielnicy Dziesiąta, przy ulicach Reymonta, Matejki, Bagatela i Śniadeckiego. Przygotowana będzie dokumentacja projektowa dla urządzenia parku w dzielnicy Głusk oraz ochrony zielonego wąwozu w dzielnicy Kalinowszczyzna.
Trzy projekty dotyczą niewielkich inwestycji w dolinach przepływających przez miasto rzek Bystrzycy i Czechówki. W dzielnicach Szerokie, Rury, Wieniawa i Sławin mają powstać pomosty i zejścia umożliwiające dostęp do wody, trasy spacerowe, zrewitalizowana ma być nadrzeczna zieleń.
Między dwoma blokowiskami w dzielnicy Czechów urządzony ma być tzw. zielony blok kultury, służący rodzinnemu wypoczynkowi. W pobliżu powstanie nowatorski plac zabaw, gdzie dzieci mają mieć swobodę w majsterkowaniu na świeżym powietrzu.
Inne projekty przewidują nasadzenia drzew i krzewów w Alei Smorawińskiego i ul. Jaśminowej. Zabezpieczona przed samochodami ma być zieleń przy ul. Radziszewskiego w centrum miasta, a w całym mieście – tam gdzie to możliwe – barierki oddzielające pasy ruchu mają być zastąpione drzewami i krzewami.
Pierwsza, pilotażowa edycja Zielonego Budżetu, przeprowadzona w ubiegłym roku zakładała powstanie m.in. czterech nowych skwerów, posadzenie 213 drzew i ponad 20 tys. krzewów oraz bylin. Spośród 24 projektów przyjętych do realizacji, 21 zostało zakończonych, trzy pozostałe wymagają jeszcze końcowych prac. (PAP)