To pokłosie informacji medialnych, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował, że po tych doniesieniach Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka oraz 10 tys. zł na Caritas Polska w zamian za 23 loty samolotem rządowym.

Czytaj: Marszałek Sejmu zapłaci za przeloty rodziny samolotem rządowym>>
 

Klub parlamentarny PO-KO uznał to za poważne naruszenie standardów oraz przepisów i złożył wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji. Natomiast prezes PiS zaproponował uregulowanie zasad przelotów rodzin polityków. - Jeśli chodzi o całość problemu, to uważamy, że trzeba się liczyć z oczekiwaniami społecznymi i w związku z tym zwróciłem się do ministra obrony i szefa Kancelarii Premiera, bo tutaj mogę działać tylko jako szef partii, ale poproszę o to także prezydenta, żeby zwrócił się do szefa swojej kancelarii, aby odpowiednie przepisy regulujące te sprawy zostały stworzone - powiedział PAP prezes PiS.

Zdaniem Kaczyńskiego w przypadku, gdy prezydent leci z pierwszą damą, w tych innych, nieformalnych okolicznościach, kiedy to rodzina korzysta z przelotu, żeby odpowiednia kwota o wartości ceny biletów rejsowych była płacona. Trzeba też stworzyć odpowiednie podstawy prawne, żeby te pieniądze mogły być przyjmowane - dodał Kaczyński.

We wtorek zostało znowelizowane zarządzenie szefa KPRM; jeśli rodziny osób transportowanych rządowym samolotem przebywałyby na jego pokładzie w innej formule, niż w składzie oficjalnej delegacji, będą ponosiły koszty podróży - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Jak wyjaśnił, do przepisów, które regulują wykorzystanie transportu lotniczego wprowadzony dodatkowy rozdział, rozdział 3a. Mówi on, iż w sytuacji, w której rodziny osób transportowanych w ramach procedury HEAD, czy też rządowym transportem lotniczym przebywałyby na pokładzie statku powietrznego w innej formule, niż skład oficjalnej delegacji, wtedy takie osoby będą ponosiły koszty tej podróży.
Odpłatność będzie stanowiła średnią wartość kosztu biletu lotniczego na danej trasie. Te koszty będą wyliczane przez biuro finansów w porozumieniu z biurem dyrektora generalnego.