Komisja Europejska poinformowała samorządy Miasta Gdyni i Gminy Kosakowo, że pomoc publiczna udzielona przez nie spółce Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo jest niedozwolona i powinna być zwrócona. Władze lokalne w oficjalnym oświadczeniu zadeklarowały, że nie zgadzają się ze stanowiskiem Komisji. Zdaniem obu samorządów decyzja ta jest całkowicie nieuzasadniona i sprzeczna z interesami rozwojowymi regionu.


Wspólnicy spółki Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo dołożyli wszelkich starań, by przekształcić część lotniska wojskowego w cywilne zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa unijnego, a także analizami prawnymi i ekonomicznymi rynku lotniczego, opracowanymi przez renomowane, niezależne międzynarodowe i krajowe firmy doradcze, czytamy w oświadczeniu.
 

Samorządy podkreśliły, że Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo uzyskał wszystkie, wymagane przepisami, decyzje i zgody właściwych urzędów. Został sporządzony też Test Prywatnego Inwestora, przygotowany przez renomowaną firmę audytorską PriceWaterhouseCoopers, która wykazała, że budowa lotniska cywilnego Gdynia-Kosakowo jest zasadna oraz że udziałowcy publiczni działają tak, jak racjonalnie postępujący i kierujący się względami ekonomicznymi inwestor, a tym samym przepisy o dozwolonej pomocy publicznej nie zostały naruszone, broniły się Gdynia i Kosakowo.
Miasto Gdynia i Gmina Kosakowo zapewniły, że są zdeterminowane, by kontynuować prace nad stworzoną infrastrukturą lotniskową i wykorzystać ją dla rozwoju regionu. Pomimo, że proces przekształcania lotniska wojskowego w cywilne wydłuży się z powodu tych trudności, nie przewidujemy, by spowodowało to wzrost kosztów realizacji całego projektu, czytamy w oświadczeniu.

Więcej: Gdynia.pl