Jak powiedział w czwartek PAP dyrektor departamentu polityki regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego Artur Stelmach Łódzkie otrzymać ma na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego w latach 2014-20 w sumie 1 mld 917 mln euro środków unijnych, czyli o ponad 400 mln euro więcej, niż w kończącej się perspektywie finansowej.

Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień podkreślił, że jest zadowolony z podziału pieniędzy. "Zakładaliśmy bez mała dwa miliardy euro i tyle się pojawia. Przyjęty został tzw. algorytm berliński, który przy podziale środków brał pod uwagę poziom PKB, rozwój regionu. Było to dla nas bardziej korzystne, niż podział dokonany w ostatnim okresie programowania" - zaznaczył.

Jak podkreślił, najważniejsze jest jednak, żeby te pieniądze efektywnie wykorzystać. "Dużo ważniejsze są dobre projekty, na które posiadane pieniądze zostaną przeznaczone, niż kilka czy nawet kilkadziesiąt milionów euro w regionie więcej" - dodał Stępień.

Pierwsza propozycja dla Łódzkiego, przedstawiona podczas wcześniejszego Konwentu Marszałków w Białowieży, wynosiła ponad 1,7 mld euro.

"Po ostatnim spotkaniu w ministerstwie kwota alokacji dla Łódzkiego zwiększyła się o ponad 200 mln euro. To są środki dedykowane przez ministerstwo z poziomu centralnego na wspieranie konkretnych obszarów tzw. strategicznej interwencji" - powiedział Stelmach. Jak wyjaśnił, są to środki przeznaczone m.in. na energetykę, ochronę środowiska, zrównoważony transport czy kompleksową rewitalizację.

W przyszłej perspektywie zwiększy się udział instrumentów zwrotnych - pożyczek, kredytów - zgodnie z tendencją i wymogami KE i MRR. "Niemniej jednak ok. 8 mld zł na lata 2014-20 to będzie ogromna stymulacja inwestycji czy w formule bezzwrotnej - dotacyjnej, czy też zwrotnej. Zastrzyk pieniędzy spowoduje zwiększenie tempa inwestycji, jak również realizacji przedsięwzięć na rynku pracy, w obszarze edukacji, czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu" - ocenił Stelmach.

Przypomniał, że w latach 2014-20 RPO będzie finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, jak i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jak zaznaczył, regionalne inwestycje będą mogły być także dofinansowane z poziomu krajowego w ramach Kontraktu Terytorialnego.

Porównując obecną i przyszłą perspektywę finansową Łódzkie przesunie się z ósmego na szóste miejsce wśród województw pod względem wielkości unijnych pieniędzy w ramach RPO. W mijającej perspektywie lat 2007–2013 - sumując komponent regionalny Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i RPO - Łódzkie dysponowało 1,48 mld euro.