Laboratorium Transportu miałoby powstać w zabytkowej zajezdni na łódzkim Brusie przy ulicy Konstantynowskiej.

Projekt zakłada rewitalizację budynków dawnej zajezdni i budowę nowych obiektów, w których powstać ma rodzaj interaktywnego muzeum, którego celem byłoby wyjaśnienie zjawisk zachodzących w transporcie. W jednym miejscu znaleźć się mają tam bowiem eksponaty z historii komunikacji miejskiej, lotnictwa oraz transportu drogowego, wzbogacone o liczne interaktywne urządzenia i ścieżki edukacyjne.

Projekt zakłada, że egzemplarze zabytkowych samolotów mogłyby stanąć na szklanym dachu jednego z budynków.

Koszty budowy "LaboT" szacuje się na 42 mln zł z czego 85 proc. środków pochodzić ma z UE w nowym okresie programowania na lata 2014-2020. Jeśli udałoby się pozyskać unijną dotację już w przyszłym roku, to placówka mogłaby zacząć działać w 2018 roku - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prezydenta Łodzi Marcin Masłowski.

Miasto chce także szukać wsparcia dla projektu ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"LaboT" miałby być miejscem edukacji i rozrywki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zaplanowano bogatą ofertę dodatkowych, płatnych usług takich jak m.in. możliwość skorzystania z symulatora lotu z ruchomą platformą czy salek urodzinowych. Ma to być również miejsce organizacji warsztatów czy pikników rodzinnych.

Według władz miasta projekt powstał w oparciu o analizę instytucji muzealnych z całego świata. Zbadano najlepsze praktyki stosowane w muzeach transportu, centrach techniki i nauki w ponad 50 miastach m.in. w Monachium, Krakowie, Wiedniu, Waszyngtonie czy w Paryżu.

Laboratorium Transportu ma powstać w okolicach ZOO, Ogrodu Botanicznego, Aquaparku Fala, Atlas Areny, Lunaparku oraz planowanego Obszaru Rekreacyjnego Łódź Zachód. Docelową liczbę zwiedzających szacuje się na nawet 125 tys. osób rocznie.