Sprawa dotyczyła jednej z mieszkanek gminy, która wystąpiła o wznowienie postępowania w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i pozwolenia na rozbiórkę.

Kobieta tłumaczyła, że w jej ocenie decyzja starosty wydana była w oparciu o "przerobioną" decyzję burmistrza o warunkach zabudowy.

Kobieta wyjaśniła, że choć decyzję o warunkach zabudowy otrzymała cztery miesiące temu to dopiero konsultacja z prawnikiem umożliwiła jej zrozumienie znaczenia wcześniej poznanych faktów i skutków, które ona wywołały.

Istotą sporu w sprawie było to, czy skarżąca złożyła wniosek o wznowienie kwestionowanego postępowania w ustawowym terminie określonym w art.148 § 1 k.p.a.

WSA uznał, iż nie można zaakceptować stanowiska skarżącej, że początek biegu terminu do złożenia wniosku o wznowienie postępowania biegnie nie od chwili kiedy strona dowiedziała się o przesłankach wznowieniowych, lecz od chwili kiedy zrozumiała ich znaczenie.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Takie stanowisko prowadziłoby do nadużyć i podważenia pewności obrotu prawnego, gdyż nieweryfikowalne jest kiedy strona zrozumiała znaczenie faktów o których wcześniej się dowiedziała.

W rezultacie nie byłoby obiektywnej możliwości ustalenia, czy dany wniosek wpłynął w terminie.

Zatem nie jest istotna w przypadku terminu do złożenia wniosku o wznowienie postępowania, świadomość prawnego znaczenia okoliczności faktycznej lub dowodu jako podstawy tego wznowienia – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 10 maja 2017 r., sygn. akt IV SA/Po 149/17, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów