W październiku wszedł na rynek LEX Navigator – nowa linia produktów Wolters Kluwer Polska, powiązana z Systemem Informacji Prawnej LEX. To elektroniczne wydawnictwo online dostarczające wiedzy o standardach postępowania procesowego, opracowane w niespotykany dotychczas sposób – warianty rozwiązań ujęte są w diagramach.


Jak informuje Marcin Kleina, dyrektor Biura Projektów i Rozwoju Wolters Kluwer Polska, to narzędzie adresowane do specjalistów uczestniczących w postępowaniu – sędziów, adwokatów, radców prawnych, którzy chcą zminimalizować ryzyko pomyłki. – Ma ono wspomagać pracę prawników, ale również urzędników administracji, doradców podatkowych. Przeznaczone jest dla specjalistów, chociaż – rzecz jasna – nie zastąpi ich wiedzy – podkreśla Marcin Kleina.

Dostępny na rynku System Informacji Prawnej LEX dostarcza informacje prawną do analizy. – LEX Navigator to narzędzie, z którym zebrano informacje będące już efektem przeprowadzonych analiz – tłumaczy Marcin Kleina. – Opracowane warianty postępowania, przedstawione w formie diagramów, zawierają postępowanie cywilne, administracyjne oraz procedury podatkowe krok po kroku, po raz pierwszy opisane i przedstawione w postaci interaktywnych diagramów.

Umieszczone w nim schematy pokazują różne scenariusze przebiegu danego postępowania, obowiązujące terminy do dokonania określonych czynności, potencjalne reakcje innych uczestników postępowania.

Źródłem inspiracji twórców LEX Navigator jest rynek. Z drugiej strony powstanie linii produktów LEX Navigator wynika z rozwoju SIP LEX. Coraz większa liczba dokumentów, setki tysięcy orzeczeń… Analiza źródeł wymaga coraz więcej czasu, a LEX Navigator to przygotowany wyciąg po analizie źródeł.

Procedury są aktualizowane, a ponieważ system działa online, użytkownik ma do czynienia zawsze z aktualną wersją.

Wyjątkowość konstrukcji narzędzia LEX Navigator polega na jego formie. Diagramy, schematy postępowania, warianty rozwiązań, drzewka – to narzędzia wykorzystywane z sukcesem w innych dyscyplinach nauki, jak inżynieria czy psychologia, znakomicie sprawdzają się w planowaniu i budowaniu procesów decyzyjnych np. w biznesie, w zarządzaniu zmianą. W wydawnictwach prawniczych to pierwszy przykład wykorzystania tego rodzaju metody.

Analizy na potrzeby LEX Navigator zostały dokonane przez wybitnych specjalistów, redaktorów naukowych linii LEX Navigator, takich jak: dr hab. prof. Tadeusz Wiśniewski (Postępowanie Cywilne), prof. dr hab. Andrzej Wróbel (Postępowanie Administracyjne), doradca podatkowy Krzysztof J. Musiał (Procedury Podatkowe). O jakość i rzetelność diagramów zadbali praktycy: Patrycja Balicka, Katarzyna Klimkiewicz, Rafał Kłagisz, Aneta Kowalska, Jerzy Martini, dr Dariusz Strzelec, Waldemar Szewc, Michał Wojtas, Paweł Ziółkowski.

Kluczowe kroki w każdej z procedur prezentowane są w kontekście merytorycznym, złożonym m.in. z porad i komentarzy, podstaw prawnych oraz odpowiednio wyselekcjonowanych fragmentów dokumentów wykładni i praktyki. Lista powiązanych dokumentów umożliwia łatwy dostęp do kompletu informacji niezbędnych na każdym etapie postępowania. Całość umieszczono w jednym klarownym interfejsie, a LEX Navigator jest zintegrowany z innymi produktami marki LEX i ABC. Posiada także dostęp do Mojej Strefy, dzięki czemu każdy schemat czynności procesowej można dodać do ulubionych, skomentować lub opatrzyć notatką.

LEX Navigator to seria produktów, w skład której wchodzą:
LEX Navigator Postępowanie Cywilne,
LEX Navigator Postępowanie Administracyjne,
LEX Navigator Procedury Podatkowe.

Każdy tytuł dostępny jest jako samodzielny produkt lub w wersji modułu do Systemu Informacji Prawnej LEX.