Największą polską gwiazdą Festiwalu będzie dawno niesłyszana, oszczędnie dawkująca swoją obecność koncertową, lubiana, ceniona, podziwiana i wszystkim znana pani Hanna Banaszak.

Festiwal rozpocznie Mia Cooper, która jest główną wokalistką znanej pop/nujazzowej grupy Gabin. I na pewno nie zabraknie wszystkich hitów zespołu, znanych z płyt własnych, niezliczonych składanek, filmów i seriali z Doo Uap, doo uap. doo uap na czele tym bardziej, że właśnie ukazuje się najnowsza płyta zespołu podsumowująca jego pierwsze dziesięciolecie na scenie.

Po pięciu latach nieobecności, po raz drugi na scenie Ladies' Jazz Festival wystąpi niezwykle popularna, uznana i szanowana Patricia Barber prezentując festiwalowej publiczności swój nowy repertuar.

Fortepian będzie również narzędziem ekspresji dla Leny Ledoff, mieszkającej w Polsce od kilkunastu lat artystki z Rosji, znanej choćby z niedawnych głośnych projektu Komeda-Chopin-Komeda.

Lubiany i bardzo popularny nurt muzyki latynoamerykańskiej będzie reprezentowany w tym roku przez argentyńską wokalistkę i pianistkę Gabrielę Anders. W jej występie znajdzie się miejsce na soul, jazz, bossa novę i oczywiście tango, ale przede wszystkim dobrą piosenkę. Będzie to jej pierwszy i jedyny koncert w Polsce.

Więcej informacji na stronie internetowej i na profilu FB - Ladies' Jazz.

Jedyny w Europie Festiwal Kobiet Jazzu - tradycyjnie latem, tradycyjnie w lipcu, tradycyjnie w Gdyni.

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Ladies' Jazz Festival jest p. Piotr Łyszkiewicz

 

 

Ladies' Jazz Festival

 

 

Informacje o artystach Ladies' Jazz Festival Gdynia 2012:

Gabin
włoski nu jazzowy duet stworzony przez Massimo Bottini i Filippo Clary, oddający swą nazwą hołd dla talentu francuskiego aktora, Jeana Gabin. Współpracowali z takimi artystami jak znana wszystkim fanom Ladies' Jazz Festival Dee Dee Bridgewater, China Moses, Edwyn Collins czy Chris Cornell. Największe przeboje nagrali jednak z Mia Cooper i to właśnie z nią Gabin będzie pierwszą gwiazdą ósmej edycji Ladies' Jazz Festival.

19 lipca w nowo otwartej sali koncertowej Teatru Muzycznego w Gdyni na pewno nie zabraknie żadnego z ich wielkich przebojów z czterech regularnych własnych longplayów i niezliczonych składanek typu Hotel Costes czy światowych seriali (ich utwory wykorzystywali twórcy takich hitów filmowych jak "Sex w wielkim mieście", "Sześć stóp pod ziemią", "Grey's Anatomy-Chirurdzy", "Wspaniała Czwórka" czy "Sex Drive").

Mia Cooper występuje z Gabin od 2006roku. Jest główną wokalistką i jednocześnie autorką tekstów zespołu.
@page_break@

Hanna Banaszak

Jest z nami od końca lat 1970 i dzięki wiarygodności, wrażliwości i różnorodności jest z nami po dziś dzień. Jedna z największych gwiazd polskiej estrady. Z jednakową perfekcją i uczuciem śpiewa Przyborę, Koftę, Młynarskiego, Preisnera, Stabat Mater czy Dzieci Sancheza. Jest ceniona za kunszt, niebywały smak, kulturę.
Z równą dezynwolturą interpretuje poezję Jana Kochanowskiego, J. Brodskiego, W. Szymborskiej, J. Kaczmarskiego, mierzy się z muzyką M. Daviesa, Vivaldiego, Mozarta, Metheny-ego, Gershwina, Ellingtona…

Wydała tomik wierszy, fotografuje.

Minister Kultury i Sztuki uhonorował ją medalem Gloria Artis. Jest posiadaczką statuetek m.in. Victora, Kreatora, Bursztynowego Słowika, Prometeusza.

"… wprost z zakamarków mojego wnętrza wyznaję, że jestem typem samotnika, ale też nie wyobrażam sobie żyć bez innych. Samotność jest mi potrzebna do skupienia, tworzenia i odpoczynku od hałasu świata. Jednak prędzej, czy później gna mnie do ludzi. Mam szczęście, że oni wciąż przy mnie trwają.
Kocham teatr, kino i naturę.

Od dziecka, intensywnie jeżdżę na rowerze.

Mam dwa domy. Jeden mały , statyczny – to ten, w którym jestem zameldowana, drugi ruchomy, ciekawy świata - to samochód. Spędzam w nim tyle czasu, że coraz częściej się zastanawiam, nad zainstalowaniem tam kuchni i łazienki.

Posiadam wspaniałą córkę. Jest moją wielką radością i dumą.
Nie znoszę, gdy mówi się o mnie „gwiazda”! Muszę policzyć w myślach do dziesięciu, aby na taki (tytuł) nie zareagować.
Uważam, że mój zawód jest jednym z wielu innych, równie ciekawych zawodów świata. Najważniejsze, aby uprawiać go rzetelnie. Lubię ludzi, którzy w życiu pracują, walczą, nie poddają się i nie zawisają swym wygodnictwem na plecach innych.

Nie chcę przejmować się krytyką . Raczej ćwiczę samoakceptację i to mi pozwala nie zwracać uwagi na negatywne opinie. Gdy się zdarzają, tylko przez chwilę im się przyglądam. Po to, by czegoś okropnego w sobie nie przeoczyć. Staram się rozróżniać dobro od zła i próbuję być coraz lepszym człowiekiem… ze skutkiem wciąż jednak marnym, a kiedyś podobno nawet śmiertelnym.

Pozdrawiam moją wspaniałą Publiczność i do zobaczenia na koncertach" - Hanna Banaszak.
 

Gabriela Anders

Pochodzi z muzycznego domu, urodziła się w Argentynie, ojciec był saksofonistą, dziadkowie uczyli gry na fortepianie i wiolonczeli. Skończyła Konserwatorium Muzyczne w Buenos Aires w klasie gitary klasycznej i fortepianu. Od dziecka chłonęła muzykę brazylijską, kubańską, argentyńskie tango.

Kontynuowała wykształcenie klasyczne u Dona Sebesky na Hunter College w NYC, ale jej pierwszy lżejszy materiał okazał się tak atrakcyjny, że ujrzał światło dzienne jako debiutancka płyta wydana przez Warner Brother's Jazz w 1999r pod tytułem "Wanting" i było to bardzo udane połączenie muzyki latynoamerykańskiej z jazzem.

Następne płyty potwierdziły jej talent: "Last Tango in Rio" znalazło się w TOP 15 2005 w USA, a"Bossa Beleza" z 2010 zaowocowała m.in. zaproszeniem Artystki na sławny festiwal w Montreux, do słynnego Blue Note w Nowym Jorku i na liczne festiwale jazzowe w Japonii, Europie i obu Amerykach.

Zgodnie z ogólnoświatową tendencją jej utwory można było słyszeć nie tylko na autorskich albumach i koncertach, ale i jako ścieżki dźwiękowe takich kampanii reklamowych marek jak Mercedes CLS Classe czy Sprite oraz na przeróżnych kompilacjach płytowych.
Miło nam, że publiczność Ladies' Jazz Festival Gdynia 2012 będzie mogła jako pierwsza usłyszeć i zobaczyć Gabrielę Anders w Polsce, gdyż będzie to pierwsza wizyta Artystki w naszym kraju! @page_break@

Lena Ledoff

Pianistka i kompozytorka. Urodziła się w Rosji, w Petersburgu. Absolwentka Muzycznej Akademii w Woroneżu. W latach 1988-1994 wykładała jazz na Uniwersytecie w Belarus. Zdobyła Grand Prix za muzykę do baletu Dymitra Kurakulowa na Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Choreografii w Witebsku. W tym samym roku przeniosła się do Polski i założyła własny zespół jazzowy, "Lena Ledoff Trio". Występowała na Jazz Jamboree w Warszawie, na poznańskich Inspiracjach, Cameraimage, Jazz na Starówce, Memory to Miles czy praskim Internationa Festival of Jazz Pianists. Z racji zainteresowań, podejścia, interpretacji bez przesady można nazwać ją Komedą w spódnicy. Stworzyła fenomenalny projekt "Komeda-Chopin-Komeda"

Na Ladies' Jazz Festival 2012 Artystka wystąpi z nowym programem "Od Chopina do Gershwina". Koncert odbędzie się w Klubie UCHO.

Patricia Barber

Urodziła się w rodzinie z tradycjami jazzowymi. Jej ojciec był saksofonistą, członkiem orkiestry Glenna Millera. Wychowała się w South Sioux City. Skończyła psychologię na uniwersytecie stanowym Iowa. W 1984 powróciła do Chicago i zaczęła pracę w zespole klubowym Gold Star Sardine Bar. W 1988 wystąpiła ze swoim triem na Chicago Jazz Festival, a rok później na haskim North Sea Jazz Festival. W tym samym roku własnym kosztem wydała swój pierwszy album – Split

Debiut płytowy z prawdziwego zdarzenia – album A Distortion of Love – nastąpił dopiero 1992. Dwa lata później artystka wydała drugą płytę – Café Blue. Był to przełomowy moment w jej karierze. Barber dostała za niego szereg nagród, została też uznana przez wpływowy magazyn Down Beat za najbardziej utalentowaną wokalistkę młodego pokolenia. Od 1994 regularnie występuje w słynnym Green Mill Club.

Kolejne albumy ugruntowały pozycję Patricii na światowej scenie jazzowej. A w bogatej już dyskografii Artystka ma koncertowe płyty z francuskich klubów, płyty z własnymi kompozycjami (choć wyjątkowo późno pokazała tę stronę swojej twórczości) jak i covery (np. sławne Beatlesowe Norwegian Wood).

Na albumie Mythologies opartym na Metamorfozach Owidiusza Patricia Barber współpracowała m.in. ze znaną sobie z tych samych miejsc koncertowych w Chicago inną gwiazdą Ladies' Jazz Festival - Grażyną Auguścik.

Patricia Barber za swój charakterystyczny niski ton, wrodzoną melancholię przenikającą Jej twórczość, lirykę i prostotę aranżacji oraz nastrojowy śpiew jest uznawana za jedną z największych współczesnych artystek jazzowych na świecie.
Występowała na wielu scenach całego świata, była gwiazdą niezliczonej liczby festiwali. Na Ladies' Jazz występowała już podczas trzeciej edycji Festiwalu. Tym razem wystąpi w trio - jeszcze jedną ciekawostką i smaczkiem jest to, że taki skład instrumentalny trio tzn. fortepian, kontrabas i gitara po raz pierwszy zaproponował i upowszechnił sam Nat King Cole; możemy więc liczyć na naprawdę wielkie, wzruszające pieśni.