Czy w ramach udzielenia informacji o środowisku starosta jest zobowiązany kwalifikować tereny zgodnie z art. 115 Prawa ochrony środowiska dla inwestora opracowującego dokumentację przy realizacji inwestycji drogowej - drogi ekspresowej?

Odpowiedź

Starosta nie musi posiadać w swoich wykazach danych o przeznaczeniu terenu.
Starosta powinien odmówić zatem udzielenia informacji o środowisku, gdyż jej nie posiada i wskazać organ właściwy, który może takimi danymi dysponować przekazując sprawę organowi właściwemu (art. 65 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego ) powiadamiając o tym wnioskodawcę. Na postanowienie o przekazaniu sprawy innemu organowi przysługuje zażalenie. W żadnym wypadku nie powinien kwalifikować przeznaczenia terenu, jeśli nie ma dla niego ustalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Lista dokumentów zawierających informacje o środowisku i jego ochronie jest określona w art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.) - dalej u.o.o.ś.

Uzasadnienie

Starosta nie jest organem właściwym do kwalifikowania przeznaczenia danego terenu. Takiej kwalifikacji dokonuje się w postępowaniu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji.

Budowa drogi ekspresowej jest przedsięwzięciem, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 31 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), zatem wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W takiej sytuacji ocena dokonywana na podstawie art. 115 Prawa ochrony środowiska będzie miała miejsce w tej właśnie decyzji. W takiej sytuacji organem właściwym będzie na podstawie art. 75 ust. 1 u.o.o.ś. regionalny dyrektor ochrony środowiska w przypadku przedsięwzięć będących przedsięwzięciami mogącymi zawsze znacząco oddziaływać na środowisko.

Jeśli natomiast wójt będzie dysponował informacją o kwalifikacji terenu, przez który ma przebiegać droga ekspresowa, to udzieli takiej informacji przedsiębiorcy.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)
Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.)