"Droga rowerowa na odcinku Toruń–Raciniewo przebiega po dawnym torze kolejowym linii Toruń–Unisław, przez tereny gmin Łubianka, Łysomice i Unisław. Atrakcyjnie położona trasa o nawierzchni bitumicznej ma szerokość 2,5 metra" - poinformowała w czwartek Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

Z okazji inauguracji trasy w czwartek przejechały nią dwie grupy rowerzystów, które wystartowały z przeciwległych krańców drogi, by spotkać się w Gminnym Parku Kultury w Łubiance, gdzie odbyła się wspólna biesiada. Grupę toruńską poprowadził Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na realizację inwestycji przeznaczono 3,9 mln zł, przy całkowitym koszcie ponad 6,5 mln zł. Koordynator projektu, powiat toruński, dzięki środkom z RPO realizuje również projekt budowy trasy rowerowej z Torunia do Osieka o długości 12,6 kilometra oraz przygotowuje się do budowy trasy dla cyklistów z Torunia do Chełmży z odgałęzieniem do Kamionek.

"Mieszkańcy regionu mogą korzystać z coraz większej liczby nowych tras rowerowych, które powstają na Kujawach i Pomorzu dzięki wsparciu rozdysponowanemu przez Urząd Marszałkowski w ramach RPO oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Starostwo powiatowe w Bydgoszczy wspólnie ze wszystkimi gminami z terenu powiatu w 2010 roku zakończyło budowę ponad 33 kilometrów tras rowerowych" - przypomniała rzeczniczka.

Rowerzyści mogą też już korzystać z tras Tuchola–Świt–Tuchola oraz Śliwice–Łobody, powstałych w ramach projektu "Bory Tucholskie w Labiryntach Natury". Wsparcie trafiło też na budowę w Bydgoszczy 7-kilometrowego traktu z Fordonu do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku oraz 22-kilometrowej trasy w Sępólnie Krajeńskim i gminie Więcbork łączącej Jezioro Sępoleńskie z Jeziorem Więcborskim. 3,7-kilometrowy odcinek szlaku rowerowego, który będzie częścią Wiślanej Trasy Rowerowej, powstanie również w Grudziądzu.

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wsparcie uzyskały między innymi budowy ścieżek rowerowych od Podzamku Golubskiego do Owieczkowa w gminie Golub-Dobrzyń; z Nowych Dóbr przez Kolno do Górnych Wymiarów w gminie Chełmno oraz z Krotoszyna do Sadłogoszczy w gminie Barcin.

Przedsięwzięciem przygotowywanym z myślą o turystach rowerowych jest wyznaczenie i oznakowanie szlaków rowerowych wzdłuż Wisły, rozpoczynających się powyżej Włocławka i kończących poniżej Grudziądza, wpisujących się w ogólnokrajowy projekt Wiślanej Trasy Rowerowej.