W projektowanym rozporządzeniu nie przewidziano znaczących zmian w stosunku do obowiązującego stanu prawnego. Doprecyzowaniu uległ termin, w którym sądy pierwszej instancji, które wydały orzeczenie, przekazują urzędom właściwych gmin zawiadomienia o osobach pozbawionych praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, jeżeli koniec okresu, na który ten środek karny orzeczono, przypada nie wcześniej niż w dniu wyborów oraz ubezwłasnowolnionych do dnia wyborów prawomocnym orzeczeniem sądu; w projektowanym rozporządzeniu termin ten powiązany jest z chwilą ogłoszenia aktu o zarządzeniu wyborów.

Z chwilą wejścia w życie projektowanego rozporządzenia do przekazywania urzędom właściwych gmin zawiadomienia o osobach pozbawionych praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu właściwym będzie Sąd Najwyższy, a nie jak dotąd Sąd Okręgowy w Warszawie. Wynika to z art. 20e ustawy z dnia 26 marca 2002 r. o Trybunale Stanu (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 925 ze zm.) , na mocy którego Sąd Najwyższy, prowadzi obsługę kancelaryjną Trybunału Stanu od dnia 14 listopada 2001 r., zaś od dnia 23 października 2003 r. zapewnia również obsługę kancelaryjną oraz czynności sekretariatu Trybunału Stanu.

Po konsultacjach z Państwową Komisją Wyborczą skrócono również z 14 do 7 dni termin w ciągu którego należy wysłać zawiadomienie (o którym była mowa wyżej) w związku chwilą uprawomocnienia się orzeczenia lub zwrotu akt z właściwego sądu. W założeniu termin ten pozwoli sądom na przekazywanie aktualnych informacji urzędom gmin, a tym samym na prawidłowe prowadzenie rejestru wyborców tym ostatnim.

Projekt rozporządzenie wprowadza również nowe wzory zawiadomień, które jednak nie będą się różniły merytorycznie od swoich poprzedników. Zmiany wzorów dotyczą jedynie poszczególnych sformułowań, którym nadano brzmienie odpowiednie do praktyki stosowanej w korespondencji organów wymiaru sprawiedliwości.

Przewiduje się, iż rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Źródło: www.ms.gov.pl

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 26 marca 2002 r. o Trybunale Stanu (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 925 ze zm.)