Państwowa Komisja Wyborcza, po zliczeniu cząstkowych, nieoficjalnych wyników głosowania, przedstawiła dane dotyczące głosowania w wyborach samorządowych. Frekwencja wyborcza wyniosła nieco ponad 45% uprawnionych do głosowania, tak w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jak w wyborach do rad gmin oraz rad powiatów. W przypadku wyborów do sejmików frekwencja była nieco niższa i wyniosła nieco ponad 41%.

Wybory prezydentów miast, będące najbardziej medialnym wydarzeniem w całym głosowaniu, wyłoniły zwycięzców w pierwszej turze w Gdyni, Wrocławiu, Białymstoku, Toruniu, Zielonej Górze, Kielcach, Gorzowie Wlkp., Rzeszowie, Gdańsku i Katowicach. Najbardziej spektakularne zwycięstwo odniósł Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni – którego poparło aż 87,4% głosujących. Zacięta walka w drugiej turze zapowiada się m.in. w Warszawie i Krakowie. Podobna sytuacja ma miejsce w Sopocie; pikanterii całej sprawie dodaje fakt, iż dwaj faworyci – Jacek Karnowski i Wojciech Fułek – przez 12 lat zgodnie rządzili miastem na stanowiskach, odpowiedni, prezydenta i wiceprezydenta. Druga tura wyborów odbędzie się 5 grudnia 2010 r.

W większości województw, w wyborach na każdym szczeblu administracji samorządowej, wygrała PO, na drugim miejscu uplasował się PiS. Wyjątkiem było województwo podkarpackie, gdzie zwycięstwo PiS jest niepodważalne. Dość dobry wynik zanotowały również PSL i SLD.

Należy przypomnieć, iż w ciągu 7 dni od oficjalnego ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów do rad, na obszarze całego kraju, przewodniczący rady poprzedniej kadencji zwołuje pierwszą sesję nowo wybranej rady. W Serwisie Samorządowym publikujemy wskazówki dotyczące inauguracji oraz rozpoczęcia prac przez nowo wybrane organy j.s.t. Materiały z informacjami na ten temat można znaleźć tutaj .