Odpowiedź

Zgodnie z interpretacją przedstawianą przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dotacja przysługuje również za miesiące lipiec i sierpień.

Uzasadnienie

Jeżeli do przedszkola uczęszcza uczeń, niebędący mieszkańcem gminy dotującej to przedszkole, gmina, której mieszkańcem jest ten uczeń, pokrywa koszty dotacji do wysokości iloczynu kwoty wydatków bieżących, stanowiących w gminie dotującej podstawę ustalenia wysokości dotacji dla przedszkoli niepublicznych, w przeliczeniu na jednego ucznia i wskaźnika procentowego, ustalonego na potrzeby dotowania niepublicznych przedszkoli w gminie, zobowiązanej do pokrycia kosztów udzielonej dotacji.




W przypadku braku niepublicznego przedszkola na terenie gminy zobowiązanej do pokrycia kosztów udzielonej dotacji, gmina ta pokrywa koszty udzielonej dotacji w wysokości równej 75% wydatków bieżących, stanowiących w gminie dotującej podstawę udzielenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych w przeliczeniu na jednego ucznia. Zapisy ustawy o systemi oświaty nie dają jasnych podstaw do udzielenia jednoznacznej odpowiedzi na pytanie. Przepisy ustawy o systemi oświaty  mówią bowiem o faktycznej, rzeczywistej liczbie uczniów. Zgodnie jednak ze stanowiskiem Ministerstwa Edukacji Narodowej przedstawionej w odpowiedzi na interpelację poselską nr 5324, oraz informacjami Ministerstwa Edukacji Narodowej przedstawionymi w założeniach przyjętych do skalkulowania wysokości subwencji oświatowej dla jednostek samorządu terytorialnego w 2009 r. w części V pkt 12, MEN wyraziło zdanie, iż przyznana danej jednostce dotacja podmiotowa służy finansowaniu podmiotów niepublicznych w ciągu całego roku – a więc łącznie z okresami ferii i wakacji szkolnych. Wg MEN, mimo że w okresach tych nie są prowadzonej zajęcia dydaktyczno - wychowawcze, podmioty te ponoszą koszty związane np. z wynagrodzeniami kadry, czy też kosztami utrzymania bazy lokalowej. Wg MEN, przy ustalaniu wysokości i rozliczaniu dotacji za miesiące lipiec i sierpień nie należy kalkulacyjnie zmniejszać liczby uczniów, stanowiących podstawę do określenia wysokości dotacji nawet o absolwentów, którzy w czerwcu ukończyli szkołę. W świetle przedstawionej interpretacji, należy uznać, że gmina powinna zwrócić koszty udzielonej dotacji sąsiedniej gminie.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)