Czy kontrasygnata skarbnika powinna być złożona przed podpisaniem umowy przez Burmistrza, czy raczej po podpisaniu umowy przez obie strony?

Odpowiedź

Kontrasygnata skarbnika powinna być złożona przed podpisaniem umowy przez burmistrza, bowiem brak złożenia podpisu przez skarbnika czyni podpis burmistrza bezwartościowym – tylko skarbnik stwierdza, że czynność może lub nie może wywołać skutków prawnych (odnosi się to przede wszystkim do realizacji uchwały budżetowej).

Uzasadnienie

Kontrasygnata skarbnika odnosi się do czynności prawnych podejmowanych przez organ wykonawczy miasta (burmistrza). Zgodnie z art. 46 ust. 3 ustawy z  o samorządzie gminnym  oraz art. 262 ustawy o finansach publicznych , jeżeli czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, do jej skuteczności potrzebna jest kontrasygnata skarbnika gminy (głównego księgowego budżetu) lub osoby przez niego upoważnionej. Brak podpisu skarbnika powoduje, więc nieskuteczność czynności prawnej, – zatem podpisanie dokumentu przez burmistrza, przed uznaniem właściwości tego dokumentu przez skarbnika, wydaje się nielogiczne i jest nieskuteczne.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240)
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)