Rada powiatu uchwałą określiła tylko maksymalną granicę do której zarząd może udzielać pożyczek, natomiast zarząd powiatu jest uprawniony do udzielenia pożyczki.

Czy zarząd powiatu może umorzyć pożyczkę udzieloną dla samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej? Czy na podstawie uchwały rady powiatu podjętej na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o finansach publicznych można umorzyć taką pożyczkę?

Odpowiedź

Rada powiatu z uwagi na ważny interes publiczny (np. nie dopuszczenie do upadłości szpitala działającego w formie spółki prawa handlowego) ma prawo uznać zasadność tak udzielenia jak i umorzenia takiej pożyczki. Każda z takich decyzji winna być podjęta w oparciu o stosowne uchwały właściwej jednostki samorządu terytorialnego w tym wypadku rady powiatu.

Uzasadnienie

Zgodnie z treścią art. 43 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.) - dalej u.f.p., w uzasadnionych przypadkach (wskazany interes dłużnika lub interes publiczny) należności pieniężne, do których nie stosuje się przepisów Ordynacji podatkowej, przypadające jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom organizacyjnym mogą być umarzane, a ich spłata odraczana lub rozkładana na raty, na zasadach określonych przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego. Ustawodawca wyraźnie przy tym rozdziela kompetencje i uprawnienia państwowych jednostek budżetowych (patrz art. 42 u.f.p.) i samorządowych jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku gdy organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego (rada powiatu) określi lub uprzednio określił zasady, sposób i tryb w jakim takie pożyczki mogą być umarzane - to rekomenduję aby w konkretnej sytuacji podjąć szczegółową uchwałę rady powiatu ze wskazaniem respektowania ww. zasad określonych także w formie uchwały.