Wcześniej w Senacie wiceszef MSWiA Tomasz Szymański zaznaczył, że potrzeba zapewnienia merytorycznego wsparcia była od lat postulowana przez przedstawicieli strony mniejszości narodowych i etnicznych, pracujących w ramach Komisji Wspólnej. Dodał, że do tej pory w komisji, którą tworzą przedstawiciele mniejszości oraz strony rządowej, panowała „ewidentna nierówność stron”.

Koszty obsługi przedstawicieli mniejszości pokrywane będą z budżetu państwa – środków, którymi dysponuje szef Kancelarii Sejmu.

Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z 2005 r. reguluje sprawy związane z zachowaniem i rozwojem tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych, zachowaniem i rozwojem języka regionalnego, integracją obywatelską i społeczną osób należących do mniejszości narodowych i etnicznych. Ponadto wyznacza sposób realizacji zasady równego traktowania osób bez względu na pochodzenie etniczne oraz określa zadania i kompetencje organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego w zakresie tych spraw.