Jak poinformował we wtorek prezydent Andrukiewicz, obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały rady miasta wprowadzającej „Ełcką Kartę Rodziny 3+". Konsultacje są prowadzone w formie sondażu internetowego; mogą w nim wziąć udział mieszkańcy i organizacje pozarządowe.

Przyjęcie uchwały planowane jest na kwietniowej sesji, a od maja zainteresowane rodziny wielodzietne będą mogły złożyć wniosek, by taka kartę otrzymać. Pierwsze karty - jak planują samorządowcy z Ełku - rozdane zostaną podczas obchodów Dni Rodziny 25 maja.

„Ełcką Kartę Rodziny 3+" będą mogły dostać rodziny mające troje dzieci i więcej, rodziny zastępcze, czy prowadzące rodzinne domy dziecka z Ełku. Karty przyznawane będą wszystkim rodzinom wielodzietnym, bez względu na ich status materialny.

Posiadacze karty będą mogli korzystać z 50-proc. zniżki przy wejściu na imprezy organizowane przez Ełckie Centrum Kultury oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, w tym na koncerty, do kina, na basen, lodowisko oraz zajęcia sportowe i artystyczne.

Jak zaznaczył prezydent Andrukiewicz wprowadzenie ulg dla rodzin wielodzietnych nie wiąże się z dodatkowymi wydatkami dla miasta.

"Nie planowaliśmy szczególnie wydatków w budżecie na ten cel, przeciwnie uważam, że miejskie instytucje będą miały większe wpływy, gdyż rodziny będą z pewnością w większym stopniu korzystać z oferty ośrodka sportu czy centrum kultury" - powiedział.

Dodał, że ełccy przedsiębiorcy przyłączają się do inicjatywy samorządowców, oferując także w sklepach czy restauracjach dodatkowe zniżki dla rodzin wielodzietnych.