Okazją była przypadająca na 4 marca rocznica ustanowienia w 1945 r. polskiej administracji w Koszalinie i obchody Dnia Pioniera.

O pozostawienie pomnika w dotychczasowym miejscu najpierw zaapelował do władz miasta poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki.

Przemawiając na spotkaniu w ratuszu z pierwszymi osadnikami, którzy w 1945 r. przybyli Koszalina, przywołał łacińską maksymę „ex monumentis patriae res gestas cognosce” (z pomników poznaj bohaterskie dzieje ojczyzny) i pytał, „dlaczego ten pomnik tu przeszkadza”.

„Miejmy szacunek dla tych, którzy przywracali tutaj polskość, złóżmy kwiaty tym wszystkim, którzy polegli, żeby tu była polskość i sami nie wykorzeniajmy, wręcz fizycznie, tejże polskości. Panie prezydencie, radni, zostawcie ten pomnik” – zaapelował Liberadzki.

Później prawie setka osób, w tym poseł SLD Stanisław Wziątek, zebrała się przed pomnikiem na zorganizowanej przez Koszaliński Komitet Obrony Lewicowych Tradycji uroczystości z okazji 68. rocznicy odzyskania Koszalina, domagając się pozostawienia monumentu w dotychczasowym miejscu.

Odsłonięty 4 marca 1965 r. pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy" ma być w ramach zaplanowanej na bieżący rok przebudowy głównego placu miasta przeniesiony z centrum do znajdującego ok. 700 na wschód od ratusza parku koło amfiteatru.

SLD protestuje przeciw tym planom od lipca ub.r. Sojusz pisał w tej sprawie listy do prezydenta miasta Piotra Jedlińskiego, popieranego przez mającą większość w radzie Platformę Obywatelską.

W ub.r. SLD zebrał ponad 4 tys. podpisów pod petycją przeciwko zmianie lokalizacji monumentu. Zorganizowało manifestację, w której wzięło udział ok. 200 osób, oraz debatę na temat pomnika.

Poseł Wziątek prosił o interwencję ws. pomnika Radę Pamięci Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ta w styczniu br. uznała, że nie ma zastrzeżeń do planów władz Koszalina.

Rzecznik ratusza Robert Grabowski powiedział w poniedziałek PAP, że miasto chciałoby załatwić wszystkie sprawy organizacyjne związane z przebudową placu do końca czerwca br. Przeniesienie pomnika ma być jedną z pierwszych prac wykonanych w ramach rewitalizacji Rynku Staromiejskiego.

Monument „Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy” tworzą trzy pionowe betonowe słupy o wysokości 10 metrów, połączone opaską z płaskorzeźbą piastowskiego orła i napisem "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy". Przed pomnikiem znajduje się płyta z napisem "XX rocznica wyzwolenia Koszalina 4 III 1965 r." i płaskorzeźba z nawiązującym do pieczęci księcia Bogusława II herbem Koszalina - rycerzem na koniu.

sibi/ mok/ gma/