Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił w czwartek zarządzenia zastępcze wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery dotyczące zmian nazw czterech ulic w Warszawie w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Do tej pory sąd uchylił 47 takich zarządzeń, a jedno utrzymał.

Sąd rozpoznał w czwartek skargi na zmiany nazw ulic: z Henryka Sternhela na mjr. Mariana Bernaciaka "Orlika", z Jadwigi i Witolda Kokoszków na Zbigniewa Stypułkowskiego, z Wincentego Pstrowskiego na Bohaterów z kopalni "Wujek" oraz z Edwarda Fondamińskiego na Leona Rodala.

W komunikacie WSA podkreślono, że sąd uzasadniając czwartkowe wyroki, podał analogiczną argumentację jak w przypadku orzeczeń z 28 maja. Sąd wskazywał wówczas, że "podstawowym błędem i uchybieniem, którego dopuścił się wojewoda mazowiecki, jest brak wykazania w uzasadnieniu tych zarządzeń, dlaczego dotychczasowa nazwa ulicy zmieniana tymi zarządzeniami wypełnia dyspozycje ustawy dekomunizacyjnej".

WSA ocenił wtedy, iż wojewoda wydając zarządzenia, powinien w uzasadnieniach decyzji wyraźnie wskazać, dlaczego w świetle ustawy dekomunizacyjnej dotychczasowe nazwy ulic podlegają pod te przepisy i w związku z tym wymagają zmiany. "W uzasadnieniu powinno się znaleźć wyraźne wyjaśnienie, dlaczego w ocenie wydającego zarządzenie dana nazwa symbolizuje lub propaguje komunizm" - zaznaczył sąd.(PAP)