Jak podkreśla minister Andrzej Adamczyk, jednym z najważniejszych celów tego aktu będzie stworzenie skutecznych ram prowadzenia polityki przestrzennej. Z kolei wiceminister Tomasz Żuchowski zwrócił uwagę, że nowa redakcja kodeksu urbanistyczno-budowlanego, ma przywrócić i utrwalić ład przestrzenny w Polsce. Podobnie jak minister Adamczyk, wiceszef resortu zapewnia, że zawarte w projekcie rozwiązania spełniają wszystkie zasadnicze postulaty zawarte w raporcie Najwyższej Izby Kontroli.

W swoim raporcie NIK wskazywała m.in. na potrzebę nadania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego mocy wiążącej przy inwestowaniu na terenach nieobjętych planami miejscowymi czy rozszerzenia wymogu sporządzania planów miejscowych dla terenów o istotnych walorach, np. przyrodniczych. Uwzględnione przez twórców projektu wnioski ze strony izby dotyczyły również uregulowania kwestii terminu ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, zapewnienia spójności dokumentów planistycznych czy skutecznego informowanie lokalnych społeczności o działaniach podjętych w procesie planowania.

Projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego został poddany pogłębionym konsultacjom publicznym. Zakończenie prac rządowych jest planowane na grudzień 2017 roku.

mib.gov.pl 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami