W przetargu na obsługę przesyłek sądowych za zatrudnianie na etat doręczycieli i osób wydających przesyłki w placówkach można dostać 15 proc. wszystkich punktów. Na skutek odwołania PGP, Krajowa Izba Odwoławcza zajęła się m..in. oceną zasadności tak postawionych klauzul społecznych.

Kolejne starcie PGP i Poczty Polskiej w przetargu na obsługę przesyłek sądowych >>

– Różnice w cenach proponowanych przez Pocztę Polską i alternatywnych operatorów w ostatnich przetargach są zaledwie kilkuprocentowe. Utrzymanie kryterium społecznego na poziomie 15 proc. oznacza, że przetarg może wygrać jedynie Poczta Polska – przekonywał na rozprawie radca prawny i jednocześnie członek zarządu InPostu Krystian Szostak.

– Zamawiający (Centrum Zakupów dla Sądownictwa) nie dopuścił się żadnych nadużyć. Kryterium społeczne w pełni koresponduje z założeniami niedawnej nowelizacji przepisów, w której ustawodawca położył nacisk na cele społeczne. Zamówienia publiczne muszą być postrzegane jako instrument wsparcia rynku pracy – uzasadnił wczorajszy wyrok przewodniczący składu orzekającego Grzegorz Matejczuk.

– Kryterium nie może być postrzegane jako ograniczenie konkurencji. Wykonawca ma wciąż swobodę kształtowania swej oferty – dodał.

Zacięta walka o dostarczanie listów sądowych >>

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 15 czerwca 2015 r., sygn. akt KIO 1040/15 oraz KIO 1043/15

Źródło: Gazeta Prawna