W związku z wypłatą nagrody nie nastąpiło przekroczenie planu finansowego, jednostka posiadała środki w budżecie z tzw. oszczędności z długotrwałych chorobowych.

Czy przyznanie i wypłacenie sobie nagrody przez kierownika jednostki podległej starostwu (bez akceptacji i wiedzy Starosty pełniącego funkcję pracodawcy) stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych, jeśli tak, to który z artykułów ustawy o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych jest właściwy do przypisania odpowiedzialności w tym zakresie?

Odpowiedź

Kierownik jednostki podległej Starostwu, nie może przyznać sobie nagrody. Nagrodę może mu przyznać tylko pracodawca, którym w tym przypadku jest Starosta.

Uzasadnienie

W przedstawionej sytuacji nastąpiło naruszenie dyscypliny finansów publicznych, pomimo tego, że nie przekroczono planu finansowego. Właściwe do przypisania odpowiedzialności w tym zakresie, moim zdaniem, mogą być aż trzy artykuły ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 14, poz. 114 z późn. zm.) – dalej u.o.n.d.f.p.

Określają one, że naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest:
- zaciągnięcie zobowiązania bez upoważnienia określonego ustawą budżetową, uchwałą budżetową lub planem finansowym albo z przekroczeniem zakresu tego upoważnienia lub z naruszeniem przepisów dotyczących zaciągania zobowiązań przez jednostkę sektora finansów publicznych. (art. 15 u.o.n.d.f.p.),
- dokonanie wydatku ze środków publicznych bez upoważnienia określonego ustawą budżetową, uchwałą budżetową lub planem finansowym albo z przekroczeniem zakresu tego upoważnienia lub z naruszeniem przepisów dotyczących dokonywania poszczególnych rodzajów wydatków (art. 11 u.o.n.d.f.p.),
- dokonanie zmiany w budżecie lub planie, stanowiącym podstawę gospodarki finansowej jednostki sektora finansów publicznych, bez upoważnienia albo z przekroczeniem zakresu upoważnienia (art. 10 u.o.n.d.f.p.).