Marszałek województwa udzielił przedsiębiorcy zezwolenia na prowadzenie hurtowej sprzedaży napojów alkoholowych. Opłata za zezwolenie ustalona została w wysokości, która przysługuje przedsiębiorcy występującemu o zezwolenie po raz pierwszy. W wyniku błędnego naliczenia przez przedsiębiorcę opłaty za udzielenie zezwolenia, marszałek wszczął z urzędu postępowanie podatkowe.

W wyniku rozpatrzenia odwołania przedsiębiorcy, SKO uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy, organ I instancji określił wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu opłaty za wydanie zezwolenia w wyższej wysokości. W ocenie organu, przedsiębiorca, który po przerwie w sprzedaży napojów alkoholowych ponownie występuje o zezwolenie, nie może być uznany za przedsiębiorcę występującego o to zezwolenie po raz pierwszy.

NSA rozpatrując skargę uznał, iż termin "występujący o zezwolenie po raz pierwszy" - jako niezależna przyczyna przyporządkowania przedsiębiorcy do grupy przedsiębiorców uiszczających opłatę w stałej wysokości jest całkowicie jasny. Chodzi tu niewątpliwe jedynie o takich przedsiębiorców, którzy nie występowali jeszcze w przeszłości o określonego typu zezwolenie na sprzedaż hurtową alkoholu (określenie tych typów zawarte jest w art. 9¹ ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. Nr 70, poz. 473 ze zm.)). Sam fakt wystąpienia już uprzednio o tożsame zezwolenie wyklucza zastosowanie opłaty stałej, przy czym nie ma żadnych podstaw do twierdzenia, iż ustawodawca przyjął obejmowanie zakresem pojęcia "po raz pierwszy" także sytuacji, gdy przedsiębiorca występuje o dane zezwolenie po okresie 2 letniej przerwy między datą wygaśnięcia wcześniej mu już udzielonego. Zatem zdaniem NSA w świetle art. 9 (2) ust. 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. Nr 70, poz. 473 ze zm.) przerwa między wygaśnięciem zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi o którym mowa w art. 9 (1) ust. 1 ustawy a ponownym wystąpieniem o tożsame zezwolenie nie jest przesłanką do naliczania opłaty stałej przewidzianej we wskazanym przepisie.

Na podstawie: Wyrok NSA z 12 stycznia 2012 r., sygn. akt II GSK 1415/10, prawomocny