Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy jeżeli przedsiębiorca opóźnił się ze złożeniem sprawozdania kwartalnego dotyczącego kwartału pierwszego 2013 r., czyli nowy system gospodarki odpadami jeszcze nie wszedł w życie (system wszedł od 1 lipca 2013r.), to należy go ukarać za każdy dzień zwłoki? Czy należy ukarać przedsiębiorcę za nieosiągnięcie poziomu recyklingu, jeżeli kara wyniosła 3,50 zł?

W tym przypadku koszty postępowania administracyjnego nakładającego karę przewyższą wysokość kary.


Odpowiedź:

Jeżeli kara za nieosiągnięcie wymaganych poziomów odzysku i recyklingu wyniosła kwotę 3,50 zł, to organ, który ustalił ją po weryfikacji sprawozdania w części dotyczącej osiągania wymaganych poziomów odzysku i recyklingu, powinien ją nałożyć i wezwać do zapłaty, kierując upomnienie.


Przepisy ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1399) - dalej u.u.c.p.g. nie określają rozmiaru naruszenia obowiązku i wysokości ewentualnej kwoty jako kary administracyjnej, która umożliwia odstąpienie od nałożenia kary i wyegzekwowania jej, jeśli przedsiębiorca zobowiązany do wykonania obowiązku nie wykonał go.


Nie ma przy tym znaczenia, że koszty postępowania przewyższą wysokość kary. Zatem, organ powinien wydać decyzję ustalającą wysokość kary, a następnie skierować do przedsiębiorcy, który nie uiści kary w terminie 30 dni, upomnienie wzywające do zapłaty kary przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego.



Przepisy dotyczące obowiązku sprawozdawczego weszły w życie 1 stycznia 2012 r., natomiast przepisy sankcjonujące uchybienie powyższemu obowiązkowi (nierzetelność sprawozdania, odpowiednio – art. 9x ust. 1 pkt 4 u.u.c.p.g. oraz art. 9y ust. 1 pkt 4 u.u.c.p.g. lub złożenie sprawozdania po terminie - odpowiednio – art. 9x ust. 1 pkt 5 u.u.c.p.g. oraz art. 9y ust. 1 pkt 5 u.u.c.p.g.) weszły w życie 1 stycznia 2013 r. W konsekwencji kary pieniężne mogą być wymierzane za uchybienia dotyczące sprawozdania za IV kwartał 2012 r., gdyż termin na przekazanie tego sprawozdania minął 31 stycznia 2013 r., a więc już w okresie obowiązywania przepisów sankcjonujących. Nie ma, w naszej ocenie, możliwości zastosowania sankcji, o których mowa w art. 9x ust. 1 pkt 4 i 5 u.u.c.p.g. oraz 9y ust. 1 pkt 4 i 5 u.u.c.p.g., za niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków sprawozdawczych w stosunku do trzech pierwszych kwartałów 2012 r.


Uzasadnienie:

Przedsiębiorca powinien zostać ukarany karą pieniężną za każdy dzień opóźnienia w przekazaniu sprawozdania. Opóźnienie obliczane jest za każdy dzień kalendarzowy bez względu na to, czy jest to dzień roboczy czy też dzień ustawowo wolny od pracy. Artykuł 9n u.u.c.p.g. ma charakter materialnoprawny a nie procesowy. Oznacza to, że do terminów określonych w tym przepisie nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267) - dalej k.p.a., w tym przepisów art. 57 § 4 i 5 k.p.a. Jeżeli więc ostatni dzień miesiąca przypadającego po danym kwartale przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, nie ma zastosowania zasada, że za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni (art. 57 § 4 k.p.a.).

Zachowaniem terminu nie będzie również wysłanie przed upływem terminu sprawozdania w formie dokumentu elektronicznego do organu administracji publicznej lub nadanie przed upływem terminu sprawozdania w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1529), jeżeli sprawozdanie takie dotrze do wójta (burmistrza lub prezydenta) miasta w formie pisemnej po upływie tego terminu (art. 57 § 5 k.p.a.). Za każdy dzień takiego spóźnienia należy wymierzyć karę 100 zł.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.