Zgodnie z wyjaśnieniami Państwowej Komisji Wyborczej, do prowadzenia kampanii wyborczej przed ponownym głosowaniem w wyborach do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast uprawnione są jedynie komitety, których kandydaci będą uczestniczyli w ponownym głosowaniu. Sam początek kampanii może mieć miejsce dopiero po publikacji przez terytorialną komisję wyborczą uchwały konieczności przeprowadzenia ponownego głosowania.

W okresie przed drugą turą wyborów możliwe jest rozpowszechnianie w programach publicznych i niepublicznych nadawców radiowych i telewizyjnych wyłącznie odpłatnych audycji wyborczych. Zasady rozpowszechniania w/w audycji reguluje art. 79 Ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (dalej jako Ordynacja ) w związku z art. 2 ust. 2 ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta . Zgodnie z przepisami Ordynacj i, publiczni nadawcy nie mogą odmówić rozpowszechniania, na jednakowych warunkach dla wszystkich komitetów wyborczych, odpłatnych audycji wyborczych. Wysokość opłat pobieranych za ich rozpowszechnianie nie może przekraczać stawek pobieranych za reklamy i musi być ustalana według cennika obowiązującego w dniu zarządzenia wyborów. Do wspomnianych audycji stosuje się przepisy o działalności reklamowej w programach telewizyjnych i radiowych, z zastrzeżeniem, iż czas przeznaczony na rozpowszechnianie odpłatnych audycji wyborczych nie jest wliczany do ustalonego odrębnymi przepisami dopuszczalnego wymiaru czasu emisji reklam.

Podobnie jak przed pierwszą turą, kampania wyborcza ulegnie zakończeniu na 24 godziny przed dniem ponownego głosowania. Od 4 grudnia, od godziny 0.00 obowiązywać będzie cisza wyborcza.

Jak przypomina PKW, komitety wyborcze, których kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast uczestniczą w ponownym głosowaniu, mogą podjąć ponownie pozyskiwanie środków finansowych z dniem podania do publicznej wiadomości informacji o konieczności przeprowadzenia ponownego głosowania. Termin przekazywania środków finansowych na rachunek bankowy tych komitetów wyborczych upływa w dniu 5 grudnia 2010 r. Komitety wyborcze, których kandydaci będą brać udział w ponownym głosowaniu, mogą wydatkować pozyskane środki w granicach obowiązujących limitów, jednak w związku z udziałem w ponownym głosowaniu limit wydatków nie ulega zwiększeniu. A contrario, komitety nie zgłaszające kandydatów na wójta / burmistrza / prezydenta miasta lub nie uczestniczące w ponownym głosowaniu nie mogą pozyskiwać środków finansowych po dniu 21 listopada 2010 r.

Należy przypomnieć, że wszystkie komitety wyborcze mają obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do Komisarza Wyborczego albo Państwowej Komisji Wyborczej. Termin do dokonania tej czynności wynosi 3 miesiące. Dla komitetów wyborczych, których kandydaci uczestniczą w ponownym głosowaniu na wójta, burmistrza i prezydenta miasta, biegnie od dnia przeprowadzenia ponownego głosowania, a tym samym upływa 5 marca 2010 r. Pozostałe komitety muszą złożyć sprawozdania do 21 lutego 2010 r. (na podstawie art. 24 ustawy o bezpośrednim wyborze wójta w związku z art. 84 Ordynacji ).

Na podstawie: www.pkw.gov.pl

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. 2010 r. Nr 176, poz. 1190 t.j.)
Ustawa z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta. (Dz. U. z 2010 r. Nr 176, poz. 1191 t.j.)