Zdaniem ZGW RP, w ostatnim czasie, w dyskusji publicznej narasta fala niechęci w stosunku do samorządu terytorialnego oraz jego przedstawicieli. Treść tej uwały jako sprzeciw może zostać przyjęta w całości lub być podstawą do sformułowania przez Radę Gminy własnego tekstu.

- W oparciu o wadliwą diagnozę – formułowaną, jak można przypuszczać wyłącznie dla osiągnięcia krótkoterminowych celów politycznych, proponuje się wprowadzenie brzemiennych w skutkach zmian o charakterze systemowym, mających doprowadzić do ograniczenia swobody poszczególnych wspólnot samorządowych. W ten sposób próbuje się dyskredytować dorobek tychże wspólnot samorządowych i ich organów oraz działania podejmowane w tym zakresie na przestrzeni ostatnich 27 lat - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Związek sprzeciwia się zapowiadanym zmianom prawa samorządowego Polsce, w zakresie rozwiązań o charakterze ustrojowym. Dotyczy to przede wszystkim zapowiedzi zmian w samorządowym prawie wyborczym, w tym ograniczenia czynnego i biernego prawa wyborczego a także sposobu realizacji zadań publicznych przez JST.

(www.zgwrp.pl)

LEX Omega Administracja Samorządowa
Artykuł pochodzi z programu LEX Omega Administracja Samorządowa
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami