Wnioskodawczyni wystąpiła o przyznanie stypendium szkolnego dla dwóch córek. Kierownik gminnego ośrodka pomocy społecznej odmówił przyznania prawa do stypendium szkolnego. W uzasadnieniu organ wskazał, że zgodnie z art. 90 n ust. 6 ustawy o systemie oświaty wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego. Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego wnioskodawczyni złożyła prawie dwa miesiące po terminie.

Zdaniem wnioskodawczyni przyczyna uchybienia terminowi tkwiła w ogłoszeniu podanym na stronie internetowej BIP urzędu gminy, które zawierało informację, iż termin składania wniosków o przyznanie stypendium szkolnego oznaczono dla uczniów w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 31 października 2011 r.


WSA przypomniał, iż zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 6 września 2011 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, ze zm.) Biuletyn Informacji Publicznej tworzy się w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej, w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci teleinformatycznej. Podmioty udostępniające informacje publiczne w BIP są obowiązane do oznaczenia informacji danymi określającymi podmiot udostępniający informację, podania w informacji danych określających tożsamość osoby, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji, dołączenia do informacji danych określających tożsamość osoby, która wprowadziła informację do BIP, oznaczenia czasu wytworzenia informacji i czasu jej udostępnienia, zabezpieczenia możliwości identyfikacji czasu rzeczywistego udostępnienia informacji.

WSA podkreślił, że BIP jest szczególnego rodzaju źródłem informacji, albowiem podlega szczegółowej regulacji ustawowej. Informacje w nim zawarte cechuje zatem ponadprzeciętna wiarygodność. Winny one być aktualne oraz umieszczone w taki sposób, aby dostęp do nich był łatwy i przejrzysty. Za niedopuszczalną w świetle obowiązujących przepisów należy uznać sytuację, w której dane umieszczone w BIP, a dotyczące terminu do składania wniosków o przyznanie stypendium szkolnego różnią się od terminów wskazanych w ustawie o systemie oświaty . W tej sytuacji strona nie może ponosić negatywnych konsekwencji błędów popełnionych w tej mierze przez organ – uznał WSA w Łodzi.

Na podstawie:
Postanowienie WSA w Łodzi z 9 sierpnia 2013 r., sygn. akt II SAB/Łd 61/13, nieprawomocne

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)