Stowarzyszenie wystąpiło z wnioskiem o dopuszczenie go do udziału na prawach strony w postępowaniu w sprawie naliczenia kary pieniężnej za zajęcie bez zezwolenia zarządcy drogi pasa drogowego.

W ocenie wnioskodawcy celami statutowymi, które miały uzasadniać jego udział w postępowaniu, była wpisana do jego statutu działalność na rzecz obrony interesów narodu polskiego.

Burmistrz odmówił prawa udziału w postępowaniu. Uznał bowiem, iż udział stowarzyszenia nie jest uzasadniony celami statutowymi organizacji społecznej i nie przemawia za tym interes społeczny.

WSA zgodził się ze stanowiskiem organu.

Zdaniem sądu nie został wykazany interes społeczny do występowania w sprawie.

Organizacja społeczna ubiegająca się o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w sprawie dotyczącej innej osoby nie może poprzestać na przedstawieniu swoich celów statutowych. Powinna ona uprawdopodobnić, że przyczyni się aktywnie do lepszego wypełnienia przez postępowanie administracyjne jego celów. Dopiero wówczas będzie można przyjąć, że za jej udziałem przemawia interes społeczny.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Ponadto nie można bowiem interesu społecznego utożsamiać z interesem ogólnonarodowym, regionalnym, czy też interesem zbiorowości o znacznym zasięgu terytorialnym.

Organizacja społeczna powinna wskazać konkretne okoliczności faktyczne i prawne, z uwagi na zaistnienie których powinna uczestniczyć w postępowaniu.

Wskazania takich konkretnych okoliczności w rozpatrywanej sprawie zabrakło – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Krakowie z 9 maja 2017 r., sygn. akt III SA/Kr 278/17, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów