W drodze nowelizacji p.z.p., która weszła w życie 19 października br., nałożono na Prezesa UZP obowiązek opracowania i upowszechnienia przykładowych wzorów umów w sprawach zamówień publicznych, regulaminów oraz innych dokumentów stosowanych przy udzielaniu zamówień.

Wzorcowe dokumentacje poprawiłyby jakość przetargów >>

Zmiana w stosunku do przepisów sprzed wejścia w życie najnowszej nowelizacji polega jedynie na wyartykułowaniu obowiązku przygotowania przez Prezesa UZP przykładowych wzorów umów w sprawach zamówień publicznych, regulaminów oraz innych dokumentów stosowanych przy udzielaniu zamówień.

Ustawodawca w drodze nowelizacji p.z.p. umożliwił zamawiającym korzystanie z tych opracowanych i upublicznionych dokumentów, bowiem posłużył się w treści art. 36c p.z.p. zwrotem "zamawiający może korzystać". Powyższe oznacza, że to zamawiający decyduje, czy przygotowując i przeprowadzając postępowanie, będzie korzystać z przykładowych wzorów umów w sprawach zamówień publicznych, regulaminów oraz innych dokumentów.

Jednak wyraźne zobowiązanie Prezesa UZP do opracowania tych dokumentów ma także walor informacyjny oraz zabezpieczający. Po pierwsze, zamawiający otrzymują informację, że będzie udostępniony (zamieszczony) powszechny wykaz (rejestr) wzorów umów, regulaminów oraz innych dokumentów obowiązujących w sprawach zamówień publicznych. Po drugie, obowiązek ich opracowania przez Prezesa UZP niejako chroni zamawiających przed korzystaniem z wadliwych dokumentów, a tym samym zabezpiecza przed naruszeniami przepisów p.z.p.

Lewiatan przygotuje zestaw dobrych praktyk dla zamówień publicznych >>

Obecnie zamawiający na podstawie zamieszczonych przez Prezesa UZP wzorów umowy, regulaminów i innych dokumentów będą mogli zadecydować, czy wykorzystają je na potrzeby prowadzonego postępowania. Dokumenty te będą musiały być opracowane i upublicznione, więc dostęp do nich będzie powszechny. Poza tym zamieszczając wskazane dokumenty, Prezes UZP dokonuje sprecyzowania zamówień, do jakich znajdują one zastosowanie. Możliwość korzystania z dokumentów opracowanych przez Prezesa UZP ułatwi zamawiającemu przygotowanie i prowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, dotąd bowiem wskazane dokumenty na potrzeby konkretnego zamówienia publicznego przygotowuje zamawiający.

Pełna treść komentarza dostępna jest w programie LEX Zamówienia Publiczne.