Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Wnioskodawca zwrócił się do miejskiego ośrodka pomocy społecznej (MOPS) o przyznanie zasiłku celowego na zakup książek i wyposażenie w potrzeby szkolne jego dzieci.


Dyrektor MOPS odmówił udzielenia świadczenia.

Organ tłumaczył, iż choć wnioskodawca mieszka wspólnie z żoną i dziećmi, to prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe. Natomiast zaspokajanie potrzeb małoletnich dzieci przez mężczyznę odbywa się w oparciu o przymusową egzekucję świadczeń alimentacyjnych, wypłacanych do rąk matki dzieci.

Dyrektor uznał więc, że to matka dzieci dokonuje kwalifikacji aktualnych potrzeb dzieci, zatem to ona powinna wystąpić do ośrodka z wnioskiem o zasiłek celowy na artykuły szkolne.

Ojciec zaskarżył decyzję do sądu administracyjnego.

WSA przyznal rację mężczyźnie

Sąd uznał, iż wnioskodawca jako przedstawiciel ustawowy synów jest uprawniony do złożenia wniosku o przyznanie zasiłku celowego na pokrycie potrzeby bytowej synów, nawet jeśli prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe.

Jednak przy rozpatrywaniu tego wniosku należy uwzględnić kryterium dochodowe na osobę w rodzinie, którą synowie skarżącego tworzą odrębnie od jego gospodarstwa domowego – podkreślił sąd.


Wyrok WSA w Olsztynie z 4 grudnia 2014 r., sygn. akt II SA/Ol 1198/14, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.