"Apelujemy do premiera Donalda Tuska, aby zamiast rozpaczliwie wołać, że wyborcy nie zapomną PO tej nowej ustawy śmieciowej, po prostu poparł - jako premier i przewodniczący Platformy Obywatelskiej - projekt nowelizacji ustawy śmieciowej autorstwa SLD, która m.in. zakłada możliwość powierzenia spółkom komunalnym gospodarki odpadami komunalnymi" - podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej rzecznik SLD Dariusz Joński.

Kilka dni temu media informowały, że podczas wizyty w Białymstoku Tusk spotkał się z przedstawicielami tamtejszej PO i skrytykował propozycję władz miasta, by każde gospodarstwo domowe płaciło od 1 lipca 2013 r. za wywóz śmieci tyle samo. W poniedziałek mający większość w Radzie Miasta Białegostoku radni PO przedstawili projekt poprawki do propozycji prezydenta, by cena była zróżnicowana w zależności od ilości osób w mieszkaniu.

Sojusz obawia się, że gdy nowa ustawa wejdzie w życie w lipcu przyszłego roku, firmy zewnętrzne, które zajmą się odbiorem śmieci początkowo ustalą niskie ceny, które po kilku latach mogą znacznie wzrosnąć. "Tak się działo na zachodzie i dlatego uważamy, że 1500 gmin, które posiadają takie spółki, które są wyposażone w odpowiedni sprzęt, odpowiednie kadry, może zostać zlikwidowanych. Walczymy więc zarówno o te spółki, jak i niskie ceny śmieci" - zaznaczył rzecznik SLD.

Projektem Sojuszu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mają się zająć w czwartek po południu na wspólnym posiedzeniu sejmowe komisje: samorządu terytorialnego oraz ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa.

Posłowie PO: Tadeusz Arkit, Krystyna Poślednia i Ewa Wolak przekonywali w czwartek, że nowa ustawa śmieciowa powinna wejść w życie tak jak zaplanowano, 1 lipca 2013 roku. Zdaniem polityków Platformy, nieprawdą jest, iż znacznie wzrosną opłaty za wywóz odpadów. Wręcz przeciwnie - mówili - symulacje pokazują, że np. w Szczecinie w 3-osobowej rodzinie opłaty w skali rocznej zmaleją o ok. 200 zł.

Według nowych przepisów to gminy będą odpowiedzialne za odpady komunalne. Miasto będzie wybierać w przetargu firmy, które w jego imieniu będą świadczyć usługi na danym terenie. Teraz to właściciele nieruchomości decydują, kto odbiera od nich odpady.

Część samorządów kwestionuje obowiązek ogłaszania przetargów na wywóz odpadów - nawet gdy gmina ma własną zajmującą się tym spółkę. Samorządowcy argumentują, że unijne prawo zezwala na zlecanie usług w zakresie gospodarki odpadami w gminach spółkom komunalnym bez przetargu, tymczasem nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziła w tym zakresie bezwzględny obowiązek przetargowy.

We wrześniu radni Inowrocławia zdecydowali o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, a prezydent tego miasta zwrócił się o poparcie wniosku do innych polskich samorządów. Uchwałę inowrocławską poparły już m.in.: Gdańsk, Zielona Góra, Bolesławiec, Chodzież i Katowice. 

mkr/ eaw/ jbr/