Jak podkreśla resort, w kraju działa 3,8 tys. instytucji opieki nad najmłodszymi ( żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie). Wspomniane podmioty zapewniają ponad 100 tys. miejsc. Z danych wynika jednak, że potrzeby wciąż są ogromne – w blisko 70 proc. gmin brakuje jakichkolwiek instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. W rozwiązaniu problemu mają pomóc przygotowane przez ministerstwo zmiany, zakładające nie tylko zwiększenie ilość miejsc dla maluchów, ale również zapewnienie im jak największego bezpieczeństwa.

Modyfikacje dotyczą m.in. wprowadzenia wymogu odbycia przez opiekunów co dwa lata szkolenia z pierwszej pomocy. Ponadto osoby zainteresowane opieką nad maluchami, będą sprawdzone pod kątem tego, czy nie figurują w bazie danych rejestru publicznego sprawców przestępstw na tle seksualnym. Nowe przepisy przewidują również większy udział rodziców w podejmowaniu decyzji związanych z prowadzeniem żłobka lub klubu dziecięcego. Wprowadzono także przepisy regulujące wyżywienie dzieci w żłobkach.


Resort wskazuje ponadto, że od 2018 r. środki na Program „Maluch+” zwiększą się aż 3-krotnie, czyli ze 150 mln zł do 450 mln zł. Te pieniądze będą kierowane głównie do gmin. Ponadto, JST w których nie ma żłobków, będą miały gwarancję 80 proc. dotacji do utworzenia żłobka lub klubu dziecięcego. Większe środki przeznaczone na program powodują też, że pozostałe gminy mogą liczyć na wyższe dofinansowanie niż w poprzednich latach. Co więcej o środki te będą mogły aplikować powiaty oraz samorządy województwa, które dzięki wprowadzonym zmianom będą mogły od 1 stycznia 2018 r. prowadzić żłobek czy klub dziecięcy.

(mpips.gov.pl)


 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Administracja Samorządowa
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów