Zdaniem ZGW w ubiegłym roku zdecydowana większość gmin osiągnęła zadowalające wyniki w zakresie odzysku i segregacji. Wynika z tego, że gminy na podstawie własnych regulaminów utrzymania czystości i porządku w prawidłowy sposób zorganizowały gospodarkę odpadami komunalnymi. W opinii Związku Gmin Wiejskich zmuszenie samorządów do zmiany przyjętych przez nich systemów jest nie do przyjęcia.

Zdaniem ZGW rozporządzenie w sprawie selektywnego zbierania odpadów komunalnych może przynieść negatywne skutki finansowe. Zastąpienie gniazd systemem segregacji u źródła (bezpośrednio w gospodarstwach domowych) wiąże się z dodatkami nakładami na kupno 4 nowych pojemników w każdym gospodarstwie. Dodatkowo wzrosną koszty związane z trasami pojazdów odbierających odpady. Rosnące z roku na rok ceny przetwarzania odpadów komunalnych są dla gmin olbrzymim problem, a dodatkowe koszty tylko pogorszą ich sytuację. Zmiana systemowa może spotkać się również z sprzeciwem społecznym mieszkańców gmin i sporem z władzami samorządowymi. Przedstawiciele gmin zgodnie oświadczyli, że jeżeli będą zobligowane do przeorganizowania systemu segregacji odpadów komunalnych potraktują swój obowiązek jako zadanie zlecone i będą dochodzić zwrotu nakładów.

Dowiedz się więcej z książki
Gospodarowanie odpadami komunalnymi. Poradnik dla gmin
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł




W swoim piśmie Związek Gmin Wiejskich poparł też stanowisko przedstawicieli środowisk przetwarzających odpady . Ich pomysł odnosił się do ujednolicenia systemów i metod segregacji i zbiórki w ramach regionalnych instalacji obsługujących grupę gmin. W opinii ZGW ujednolicenie znacząco przyczyni się do racjonalizacji kosztów przetwarzania.

(zgwrp.pl)