Po zmianach wprowadzonych przez ustawę z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 152, poz. 897 z późn. zm.) określających odrębne regulacje dla podmiotów prowadzących działalność polegającą na odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, obecnie zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 391 z późn. zm.) uzyskanie zezwolenia przez przedsiębiorców jest wymagane w przypadku następujących rodzajów działalności:
1. opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych;
2. ochrona przed bezdomnymi zwierzętami;
3. prowadzenie schronisk dla bezdomnych zwierząt, grzebowisk, spalarni zwłok zwierzęcych.


Zatem warunkiem legalnego prowadzenia jednego z wymienionych rodzajów działalności gospodarczej wynikającym z ustawy o utrzymaniu czystości jest uzyskanie przez przedsiębiorcę zezwolenia. Zwolnione z tego obowiązku zostały gminne jednostki organizacyjne prowadzące na obszarze własnej gminy taką działalność, przy czym zwolnienie dotyczy tylko obowiązku uzyskania zezwolenia, bowiem aby prowadzić taką działalność, jednostki te muszą spełniać pozostałe wymagania.
 

Wyłączne określenie wymagań, jakie musi spełnić przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie zezwolenia, zostało pozostawione gminom. Dokonują tego rady gminy w drodze uchwały. Przyjęcie takiej formy zobowiązuje do zachowania ostrożności wynikającej z tego, że treść uchwały musi ściśle odpowiadać zakresowi określonemu w ustawie, ponadto nie może wkraczać ani modyfikować regulacji zawartych w innych ustawach, nie jest również zasadne powtarzanie w uchwale treści ustawy, np. przytaczanie elementów, jakie ma zawierać wniosek o wydanie zezwolenia. Rada gminy jest obowiązana przestrzegać granic upoważnienia udzielonego jej przez ustawę w zakresie tworzenia aktów. Wykroczenie poza zakres ustawowej delegacji sprawia, że uchwała lub jej część oceniona zostanie jako ustanowiona bez upoważnienia i w sposób istotny naruszająca prawo.


Jedynie w przypadku działalności polegającej na opróżnianiu zbiorników bezodpływowych i transporcie nieczystości ciekłych ustawa w wymaganiach każe uwzględnić opis wyposażenia technicznego niezbędnego do realizacji zadań. Takie sformułowanie nie oznacza, że uchwała ma się ograniczać tylko do tego jednego aspektu. Zakres przedmiotowy uchwały wyznacza wyrażenie „wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia". Wymagania techniczne stanowią zatem jeden z elementów, które powinny znaleźć się w uchwale; chociaż jest to jedyny element obowiązkowy.
 

Do zagadnień, które powinny zostać uregulowane w uchwale rady gminy, należą wymagania odnoszące się do urządzeń technicznych i środków, którymi ma dysponować przedsiębiorca ubiegający się o pozwolenie. W zależności od rodzaju działalności mogą to być np. środki niezbędne do grzebania zwłok zwierzęcych czy umożliwiające spalanie zwłok, wykazanie się tytułem do nieruchomości, na której ma być prowadzona działalność, jak również zapewnienie opieki weterynarza.

Powyższy tekst stanowi fragment komentarza praktycznego " Wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie zezwolenia " autorstwa Agaty Kosieradzkiej-Federczyk
 

Pełna treść publikacji, wzbogacona o wybór orzecznictwa, tez z piśmiennictwa, wzorów dokumentów i aktów prawnych dostępna jest w LEX dla Samorządu Terytorialnego Plus. Dowiedz się więcej już teraz!