Nagranie webinaru Wyzwania samorządów w budowaniu lokalnej odporności wobec współczesnych zagrożeń
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Gminy mogą współdziałać przy doprowadzaniu osób do izby wytrzeźwień

Samo doprowadzenie osób spożywających alkohol przez gminę nie oznacza, że uczestniczy ona w organizowaniu i prowadzeniu izby wytrzeźwień uznał WSA w Gliwicach.


Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.



Rada miejska zawarła porozumienie międzygminne z gminą sąsiednią, której powierzyła zadanie związane z doprowadzeniem osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień.


Wojewoda zaskarżył uchwałę. Uznał, iż liczba mieszkańców w gminie, która wyraziła zgodę na zawarcie takiego porozumienia, nie przekracza progu 50.000. To powoduje, iż zadanie związane z prowadzeniem izb wytrzeźwień nie należy do jej właściwości i nie może ona współdziałać w tym zakresie z gminą sąsiednią.

WSA nie zgodził się z wojewodą. Sąd uznał bowiem, iż uchwała nie dotyczy organizowania i prowadzenia izby wytrzeźwień.


Zdaniem WSA w rozpatrywanej sprawie cały etap zapobiegania negatywnym następstwom spożywania alkoholu polega na doprowadzaniu osób spożywających alkohol do izby wytrzeźwień funkcjonującej w strukturze gminy sąsiedniej.



W istocie zatem nie chodzi o prowadzenie wspólnego przedsięwzięcia – izby wytrzeźwień. Czynności jakie są wykonywane w izbie wytrzeźwień są jednym z etapów zapobiegania następstwom nadużywania alkoholu – zwrócił uwagę sąd.

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Wyrok WSA w Gliwicach z 15 kwietnia 2014 r., sygn. akt III SA/Gl 427/14, nieprawomocny

Polecamy prawnicze książki samorządowe