Przepisy dotyczące obowiązku utrzymania oświetlenia będą przeniesione do ustawy o samorządzie gminnym


Do zadań własnych gmin należy finansowanie oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych znajdujących się na terenie gminy (z wyłączeniem dróg ekspresowych i autostrad). Ten wynikający z art. 18 Prawa energetycznego uciążliwy obowiązek finansowy ma się jednak wkrótce zmienić. Wraz z wprowadzeniem tzw. trójpaku energetycznego przepisy zobowiązujące jednostki samorządu terytorialnego do utrzymywania ulicznego oświetlenia mają być przeniesione do zawartego w ustawy o samorządzie gminnym katalogu zadań własnych gmin. Iwona Dżygała, z ministerstwa gospodarki wyjaśnia, że zaproponowane zmiany przesądzą, że gminy nie będą musiały płacić za oświetlenie dróg krajowych, w tym autostrad i ekspresówek. Samorządowe budżety będą jednak nadal obciążone kosztami budowy oświetlenia i opłacaniem rachunków za energię elektryczną zużytą do oświetlenia dróg lokalnych i wojewódzkich.


Gminy chcą by drogi pozbawione kategorii „krajowe” były utrzymywane przez powiaty

Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP choć dostrzegł plusy planowanych zmian, to jednak zwrócił uwagę, że nowe regulacje nie rozwiążą wszystkich problemów gminy w związku z kosztownym utrzymaniem oświetlenia drogowego. Zdaniem Poznańskiego dobrym posunięciem było wprowadzenie definicji infrastruktury oświetleniowej. Przewodniczący krytycznie odniósł się za to do problemu dróg krajowych, które stają się drogami gminnymi. Za ich oświetlenie nadal płacić będzie gmina, a przecież budował je kto inny i według innych standardów planowane było ich oświetlenie. Więcej latarni to wyższe rachunki za energię trafiające do gminy – wyjaśnia przewodniczący ZGW RP.

Poznański zaproponował wprowadzenia zasady, zgodnie, z którą drogi pozbawione kategorii „krajowe” byłyby przejmowane przez powiaty. Gminy finansowałyby natomiast utrzymanie dróg, które przestały być wojewódzkimi.

Źródło: Rzeczpospolita