Jednostki samorządu terytorialnego wciąż mogą finansować zadania z zakresu ochrony środowiska. Podstawą prawną dla tych działań jest ustawa o finansach publicznych .

W związku z nowelizacją przepisów Prawa ochrony środowiska i zlikwidowaniu tym samym powiatowych oraz gminnych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, władze lokalne pozbawione zostały możliwości przyznawania dotacji z tych funduszy dla osób fizycznych chcących przykładowo wybudować przydomową oczyszczalnie ścieków.

W związku z powyższym pod wątpliwość poddano możliwość finansowania przez władze lokalne zadań określonych w Prawie ochrony środowiska realizowanych przez osoby fizyczne. W odpowiedzi na interpelację poselską (nr 14608) wyjaśnienia w tej kwestii złożyło Ministerstwo Finansów.

Zgodnie ze stanowiskiem resortu, osoby fizyczne mogą ubiegać się o dotacje celowe z powiatowego bądź gminnego budżetu, w tym na cele określone w ustawie Prawo ochrony środowiska. Podstawę prawną w tym przypadku stanowią przepisy ustawy o finansach publicznych .

Warunkiem uzyskania wsparcia finansowego jest, aby podmiot ubiegający się o dotację nie należał do sektora finansów publicznych oraz nie działał w celu osiągnięcia zysku. Ponadto dotacja musi być udzielona na cel publiczny związany z realizacją zadań jednostki samorządu terytorialnego.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240)



Opracowanie:Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło:Gazeta Prawna z dnia 29 kwietnia 2010 r.