Jedna z mieszkanek gminy wniosła skargę na bezczynność gminy, polegającą na zaniechaniu podjęcia uchwały dotyczącej budowy nowych przyłączy wody, między innymi do jej nieruchomości.

W odpowiedzi na skargę wójt wyjaśnił, że budowa sieci wodociągowych należy do zadań własnych gminy. Jednak realizację przyłączy do sieci wodociągowej zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.

Podłączenie nieruchomości do istniejącej sieci wodociągowej jest więc prawnym obowiązkiem właściciela nieruchomości, a nie gminy.

WSA z przepisów prawa nie wynika aby przedsiębiorstwo wodociągowe, czy też gmina, musiała wyposażyć w sieci każdą nieruchomość, na której funkcjonują inwestycje mieszkaniowe.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Sąd podkreślił, iż obowiązkom przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego (gminy) nie towarzyszy odpowiadające im treścią roszczenie właścicieli nieruchomości, którego istotą jest prawo żądania wykonania sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej. Poza tym, realizację budowy przyłączy do sieci zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.

W związku z tym organ gminy nie był zobowiązany do wykonania czynności nakazanych prawem.

Źródłem obowiązku nie był również statut sołectwa. Nie zawiera on bowiem żadnych zapisów, z których wynikałby obowiązek podjęcia przez gminę uchwały w sprawie budowy przyłączy do sieci wodociągowej – wyjaśnił sąd.

Na podstawie:
Postanowienie WSA w Kielcach z 13 lipca 2016 r., sygn. akt II SAB/Ke 31/16, nieprawomocne 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów