Rodzic dziecka, które 4 lata skończyło w sierpniu 2013 r. posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane na podstawie art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), złożył wniosek o zwrot kosztów dowozu do niepublicznego specjalnego punktu przedszkolnego w miejscowości dalej położonej niż najbliższe przedszkole ogólnodostępne. W orzeczeniu poradni psychologiczno-pedagogicznej zalecono kształcenie specjalne dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo - w przedszkolu ogólnodostępnym lub w przedszkolu ogólnodostępnym integracyjnym lub w przedszkolu specjalnym na okres wychowania przedszkolnego.


Czy gmina ma obowiązek dowozu lub zwrotu kosztów dojazdu dziecka 4-letniego i opiekuna korzystającego z ww. zajęć, które nie jest objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym?

Jeżeli tak, to proszę napisać na jakich zasadach.


Odpowiedź


Obowiązkiem gminy jest zapewnienie dowozu dla dzieci spełniających roczne obowiązkowe wychowanie przedszkolne.

Gmina może również zapewnić dowóz dzieciom niespełniającym tego obowiązku.


Uzasadnienie

Stosownie do zapisu art. 14a ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o., obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 14 ust. 1a u.s.o., bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka umożliwiającego dzieciom, o których mowa w art. 16 ust. 7 u.s.o., a także dzieciom z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3 u.s.o., albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) i rodzicami, opiekunami lub opiekunami prawnymi, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice, opiekunowie lub opiekunowie prawni.


Z powołanego przepisu wynika, że zapewnienie dowozu jest zadaniem obligatoryjnym gminy, jednakże obowiązek ten dotyczy jedynie tych uczniów, którzy realizują obowiązkowe roczne wychowanie przedszkolne.

Z dniem 1 września 2013 r. wszedł w życie zapis art. 14a ust. 4a u.s.o., zgodnie z którym, gmina może zorganizować dzieciom bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego również w przypadkach, w których nie ma takiego obowiązku.

Stwarza to możliwość zapewnienia dowozu również dzieciom nieobjętym obowiązkowym rocznym wychowaniem przedszkolnym – także 4-letnim.