Pytanie:
Czy gmina ma obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolu dzieciom w wieku 2,5 lat? Czy w przypadku nieprzyjęcia dzieci 2,5 letnich do publicznego przedszkola gmina ma obowiązek wskazania rodzicom dziecka miejsca dla niego w innym publicznym przedszkolu znajdującym się na terenie gminy?

Odpowiedź:
Gmina nie posiada takiego obowiązku.

Uzasadnienie:
W świetle obowiązujących przepisów gmina zobowiązana jest zapewnić możliwość realizowania przedszkolnego przez wszystkie dzieci w wieku od 3 do 7 lat mieszkające na jej terenie. Przepisy ustawy z 7.09.1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o, umożliwiają realizację tego obowiązku zarówno w publicznych jak i niepublicznych przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego czy w oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych, które są prowadzone na terenie gminy.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1b u.s.o., w szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym można objąć również dziecko które ukończyło 2,5 roku. Ustawodawca nie precyzuje jakie sytuacje można uznać za "szczególnie uzasadnione" w rozumieniu tego przepisu, co pozostawia dużą swobodę po stronie organu decyzyjnego. Z kolei brak stanowczego sformułowania obowiązku objęcia takiego dziecka wychowaniem przedszkolnym przez gminę wyraźnie wskazuje, że decyzja w tym zakresie zależy wyłącznie od oceny okoliczności wskazanych przez rodziców dziecka, które w sposób szczególny uzasadniałyby wcześniejsze przyjęcie dziecka do przedszkola oraz liczby wolnych miejsc w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych lub innych formach wychowania przedszkolnego na terenie gminy.

Nawiązując zaś do drugiego pytania, to wskazać należy, że przepis art. 14 ust. 4b u.s.o. wyraźnie podaje, że obowiązek wskazania przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) innych podmiotów w których dziecko może realizować wychowanie przedszkolne, gdy w podmiotach prowadzonych na terenie gminy brak jest wolnych miejsc, dotyczy wyłącznie dzieci, którym gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, czyli co do zasady dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Z kolei, jak wskazano powyżej, obowiązek taki nie obejmuje dzieci które ukończyły 2,5 roku, przyjmowanych na zasadach wyjątku w szczególnie uzasadnionych przypadkach. 

LEX Prawo Oświatowe
Artykuł pochodzi z programu LEX Prawo Oświatowe
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami