Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Gmina zadała pytanie organowi podatkowemu czy na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z budową dróg w parku przemysłowym na terenie gminy.


Gmina uznała, iż powinna mieć prawo do obniżenia podatku. Poniosła bowiem w związku z budową dróg wydatki, które zwiększyły wartości sprzedawanych gruntów. Zatem – jej zdaniem - można wskazać związek pomiędzy wydatkami a wartością sprzedaży opodatkowanej.

Izba skarbowa uznała, iż gmina nie ma prawa do odliczenia.

WSA zgodził się z tym stanowiskiem.


Sąd przypomniał, iż budowa dróg w ramach realizacji zadania polegającego na uzbrojeniu terenu pod budownictwo parku przemysłowego stanowi realizację celu publicznego na poziomie samorządowym, a nie realizację czynności wykonywanych na podstawie zawartych przez gminę umów cywilnoprawnych.


Brak możliwości odliczenia podatku naliczonego jest spowodowany przede wszystkim tym, że gmina budując drogę publiczną nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług i w tej mierze jej status w niczym nie różni się od innych podmiotów, które także nie są podatnikami – uznał sąd.
 

Wprawdzie uzbrojenie terenu niewątpliwie wpływa na podwyższenie wartości sprzedawanego gruntu, to jednak należy pamiętać, iż dostęp do drogi publicznej jest niezbędnym warunkiem dla uznania działki za budowlaną.

Nie ma zatem możliwości sprzedaży terenów jako tereny inwestycyjne, jeżeli nie będą miały dostępu do drogi publicznej – podkreślił WSA.

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Szczecinie z 9 maja 2013 r., sygn. akt I SA/Sz 979/12, nieprawomocny