Pytanie:
Gmina jest organem prowadzącym dla trzech szkół, do tej pory obsługę szkół prowadziła jednostka budżetowa Gminny Zespół Oświaty, od 1 stycznia ta jednostka ma być zlikwidowana.
Czy obsługę finansową szkół może prowadzić księgowa urzędu gminy?

Jeśli nie to, czy dyrektorzy trzech szkół mogą zawrzeć porozumienie w sprawie zatrudnienia jednego głównego księgowego (który wyraża zgodę na takie zatrudnienie), dla którego pracodawcą będzie dyrektor wskazany w porozumieniu?
Chodzi o to żeby nie zatrudnić jednej osoby w trzech szkołach po 1/3 etatu.

Odpowiedź:
Główny księgowy zatrudniony w jednostce samorządowej (urzędzie gminy lub szkole) może być delegowany na część etatu do innych szkół, co skutkuje zmianą pracodawcy.

Uzasadnienie:

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych - dalej u.o.p.s. pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można na jego wniosek lub za jego zgodą przenieść do pracy w innej jednostce w tej samej lub innej miejscowości, w każdym czasie, jeżeli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej.

Stanowisko księgowego i głównego księgowego zatrudnionego w urzędzie gminy oraz w szkole samorządowej jest stanowiskiem urzędniczym, co wynika z załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Taka osoba może zostać delegowana do szkół zarówno z urzędu miasta, jak i w razie zatrudnienia przez jedną szkołę do pozostałych szkół. Przeniesienie może dotyczyć także części etatu.

Przeniesienia dokonuje się w drodze porozumienia pracodawców, dlatego nie sporządza się nowej umowy o pracę. Nie dochodzi do rozwiązania stosunku pracy i dotychczasowy pracodawca nie ma obowiązku wydania świadectwa pracy. Przekazuje akta osobowe pracownika wraz z pozostałą dokumentacją związaną ze stosunkiem pracy do tej jednostki, w której pracownik ma być zatrudniony.

Porozumienie modyfikuje treść umowy o pracę w zakresie dotyczącym określenia pracodawcy samorządowego, a dodatkowo - gdy zajdzie taka potrzeba - w zakresie określenia stanowiska pracy, wysokości i składników wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że w razie delegowania do trzech szkół, każda z nich staje się pracodawcą. Ten sam efekt zostanie osiągnięty w razie zawarcia przez każdą ze szkół umowy o pracę na 1/3 etatu.

Obydwa rozwiązania będą zgodne z art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, zgodnie z którym głównym księgowym jednostki sektora finansów publicznych jest pracownik tej jednostki.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczń Społecznych
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów