Paweł Kilen opowie na przykład o swojej pięcioletniej podróży dookoła świata, podczas której pokonał ponad 200 tys. km. Izabeli i Kamilowi Gamańskim powrót z Singapuru do Polski, choć niekoniecznie najkrótszą drogą, zajął 1340 dni. Piotr Kuryło w podróży był „tylko” przez rok, ale za to ciągle w biegu.

Joanna Pajkowska opowie o rejsie jachtem „Solanus”. Znana już podróżniczka Monika Witkowska zrelacjonuje, jak w minionym roku podróżowała wraz ze Szwedem Börje Ivarssonem na jachcie „Anna”, którym dopłynęli do dziewiczych brzegów Czukotki.

Znany już z poprzedniej edycji pełen radości życia Artur Labuda wraz z przyjacielem Robertem Paseckim po raz kolejny pokaże Polskę, jakiej nie znamy. Ich podróż kajakiem po krajowych rzekach: Sanie, Wiśle, Brdzie, Kanale Bydgoskim, Noteci, Warcie i Odrze zakończyła się u ujścia tej ostatniej do Bałtyku.

Po kilku latach nieobecności uczestnicy poznają również losy dalszych podróży Anny i Jakuba Urbańskich – laureatów Kolosa za rok 2007, którzy od lat zgłębiają tajemnice Papui. Opowiedzą, jak dotarli jako pierwsi podróżnicy do Korowai Batu – ludzi zamieszkujących dorzecze rzeki Einlanden.

Nie zabraknie również reprezentantki Gdyni – Marty Sziłajtis-Obiegło, która po opłynięciu dwa lata temu kuli ziemskiej, udała się w minionym roku w zimowy rejs z Francji do Norwegii. Norweskie fiordy okazały się bardzo zdradliwe, a zimowy Murmańsk na trwale zostanie w pamięci załogi. Trójmiasto będzie reprezentować również Jan Lisewski, który przepłynął na kitesurfingu ze Świnoujścia do Ystad. Jego nietypowy rejs odbył się bez żadnej asysty, ale na szczęście jedyną stratą jest zagubiony w Bałtyku klapek.

Na imprezie będzie można poznać szczegóły niesamowitych wyczynów, jakich w minionym roku dokonali Aleksander Doba, który jako pierwszy samotnie przepłynął kajakiem z Afryki do Ameryki Południowej oraz Krzysztof Starnawski, który w listopadzie 2011 r. na Morzu Czerwonym ustanowił rekord świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym (-283 m pod powierzchnią wody).

Nie zabraknie też silnie reprezentowanych w ostatnich latach przedsięwzięć rowerowych: będzie Piotr Milaniak ze swoją zimową podróżą po Tybecie, Piotr Strzeżysz, którego tym razem rzuciło do Ameryki Północnej, a także uczestnicy sztafety „Afryka Nowaka”. Po ponad dwóch latach wyprawa śladami podróżnika Kazimierza Nowaka wreszcie dojechała do mety.

Ważnym punktem imprezy będą jubileusze, stanowiące okazje do przypomnienia dwóch wybitnych osiągnięć polskich podróżników: Władysława Wagnera – pierwszego Polaka, który opłynął kulę ziemską jachtem żaglowym (w 80. rocznicę rozpoczęcia rejsu), oraz Piotra Chmielińskiego – członka Kapituły Kolosów, ćwierć wieku po zakończeniu wyprawy, podczas której spłynął każdy kilometr Amazonki od źródeł aż do jej ujścia.

W głównej sali hali czekać będzie 3500 miejsc, a w mniejszej, konferencyjnej (120-osobowej), będzie można wziąć udział w seminarium „Z kim do ludzi?”, którego prelegenci spróbują odpowiedzieć na pytania: w jakim składzie najlepiej podróżować (zespołowo, rodzinnie, a może samotnie) i jak skompletować ekipę.

Podczas imprezy ogłoszeni zostaną laureaci nagród Kolosy za dokonania w roku 2011 w kategoriach: „Podróże”, „Żeglarstwo”, „Alpinizm”, „Eksploracja jaskiń” oraz „Wyczyn roku”, a także zwycięzca Super Kolosa, przyznawanego za całokształt osiągnięć. Poznamy również laureata Nagrody im. Andrzeja Zawady, który otrzyma ufundowany przez prezydenta Gdyni grant podróżniczy w wysokości 15 tys. zł na zrealizowanie swojej wymarzonej wyprawy.

W przerwach prezentacji organizatorzy zapraszają do odwiedzenia targów sprzętu i książek podróżniczej. Jak co roku będzie to okazja do spotkań z ich autorami, m.in. Andrzejem Boberem, Michałem Pauli i Tomaszem Michniewiczem. Podczas imprezy w Gdyni trasę promocyjną rozpocznie kanadyjska pisarka i podróżniczka Bernadette McDonald.

Wstęp jak zawsze wolny!

Szczegółowy program imprezy na stronie internetowej: www.gdynia.pl/spotkania .