Udogodnienia zaproponowane w przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o funduszu sołeckim mają ułatwić stosowanie funduszy sołeckich i wpłynąć tym samym na ich większą popularność wśród gmin. Autorzy projektu liczą, że dzięki zmianom liczba gmin, w których jest fundusz sołecki wzrośnie do 70 proc.


Przygotowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nowelizacja zakłada, że łatwiej będzie tworzyć fundusze sołeckie. Do tej pory rada gminy musiała corocznie podejmować uchwałę o utworzeniu funduszu. Po zmianie taka decyzja będzie obowiązywała na stałe – do czasu, aż rada ją zmieni. Za to uchwała odmawiająca wyodrębnienia funduszu sołeckiego będzie stosowana tylko do jednego roku budżetowego.

Zwiększy się też stopień wspierania inwestycji z funduszu sołeckiego przez Państwo. To tej pory gminy dostawały – w zależności od zamożności – 10%, 20% lub 30% inwestycji, o której współdecydowali mieszkańcy sołectw. Teraz ma to być – odpowiednio – 20%, 30% lub 40% . Wsparcie z budżetu wzrośnie o 30 mln zł – do 98 mln w 2015 roku.

Sołectwa z jednej gminy będą mogły też realizować wspólne projekty. Fundusze będą się więc mogły sumować.

Fundusz sołecki to pieniądze, które gmina przekazuje mieszkańcom sołectw do decyzji, jakie projekty za to zrealizować. Tę formę budżetu partycypacyjnego stosuje już co druga gmina w Polsce. Powstają w ten sposób place zabaw, miejsca spotkań dla mieszkańców, parkingi, chodniki. Inwestycje te są częściowo wspierane z budżetu państwa.

Więcej: Rząd przyjął zmiany w ustawie o funduszu sołeckim, mac.gov.pl.