Zwycięzcy wyłaniani są w pięciu kategoriach. W tym roku laureatami zostali:

  • Chojnice, woj. pomorskie - gmin wiejskie (w 2019 r. na 256 pozycji); 
  • Poddębice, woj. łódzkie - gminy miejsko-wiejskie  (w ub.r. – 8 pozycja)
  • Podkowa Leśna, woj. mazowieckie – gminy miejskie; (ub.r. 3 pozycja)
  • Poznań - miasta na prawach powiatu (ub.r. – 4 lokata);
  • powiat wrocławski - powiaty ziemskie (ub.r.  także pierwsze miejsce).

 

Ranking oparty na zestawieniu parametrów finansowych obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Naukowcy zbadali ich sposób gospodarowania pieniędzmi korzystając z oficjalnych sprawozdań finansowych, jakie samorządy składają do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Dodatkowo jak wyjaśnił prof. Bartłomiej Nita, prorektor ds. finansów i rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu  naukowcy dodatkowo uwzględnili wpływ pandemii na kondycję samorządów.  Analizy uzupełniono o nakłady prowadzone na przeciwdziałanie i usuwanie skutków pandemii.

- Zachowaliśmy te same kryteria oceny, te same wskaźniki, co w latach ubiegłych - dla zachowania porównywalności tego rankingu” – tłumaczył prof Bartłomiej Nita.

Dla celów metodologicznych został zbudowany syntetyczny indeks będący pochodną siedmiu składników: udziału dochodów własnych samorządu w dochodach ogółem, relacji nadwyżki operacyjnej do dochodów, udziału wydatków inwestycyjnych w wydatkach, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udziału środków europejskich w wydatkach, relacji zobowiązań do dochodów oraz udziału podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.