Osoba bezrobotna otrzymała środki z urzędu pracy na zasadach pomocy de minimis, na podstawie art. 46 ustawy o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy i rozporządzenia o refundacji kosztów na podjęcie działalności gospodarczej, na zakup urządzeń, oprogramowania i wyposażenia.

Wyposażenie zakupiono po założeniu działalności.

Czy wyżej wymienione zakupy będą kosztem uzyskania przychodu?

Odpowiedź

Wydatki jakie ponosi bezrobotny, a które finansuje środkami otrzymanymi z urzędu pracy (z Funduszu Pracy), mogą być zaliczone do kosztów podatkowych o ile nie służą finansowaniu nabycia środków trwałych podlegających amortyzacji.

Uzasadnienie

Jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności z Funduszu Pracy zwolnione są od podatku na mocy art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. Jednak fakt, że otrzymane świadczenia korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego nie przesądza o tym, iż wydatki nimi finansowane nie mnogą być zaliczone do kosztów podatkowych.

Wskazać bowiem należy, że w żadnym z przepisów art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f. (tj. w katalogu wydatków wyłączonych z puli kosztów przez ustawodawcę) nie zostały wyszczególnione wydatki sfinansowane przychodem zwolnionym od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 u.p.d.o.f. (inaczej niż np. dotacje unijne – patrz art. 23 ust. 1 pkt 56 u.p.d.o.f.).

To właśnie przesądza o tym, że dokonane przez czytelnika wydatki na zakup towarów, wyposażania etc. finansowane środkami z Funduszu Pracy (przychód z tytułu uzyskania których zwolniony jest na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 u.p.d.o.f.), co do zasady, mogą być zaliczone do podatkowych kosztów uzyskania przychodu. Oczywiście tak jak w każdym innym przypadku, tak i w tym, koniecznym jest aby wydatki takie poniesione były w celu uzyskania przychodu (tzn. by spełniony był warunek zapisany w art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f.).

Stanowisko takie jest powszechnie prezentowane przez organ podatkowe: np. decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 9 listopada 2007 r., ITPB1/415-213/07/PSZ, decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 marca 2008 r., IPPB1/415-489/07-4/AŻ, czy z dnia 16 listopada 2007 r., IPPB1/415-202/07-2/AG.

Gdyby jednak podatnik (bezrobotny/przedsiębiorca) zakupił za otrzymane środki pieniężne środki trwałe wówczas odpisy amortyzacyjne nie mogłyby być uznane za koszty podatkowe na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 45 u.p.d.o.f. (do kosztów podatkowych nie zalicza się odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie).

Uwagi

Jeżeli podatnik otrzymał dotację na wyposażenie, które nie stanowi środków trwałych, które to dotację korzystają ze zwolnienia wskazanego w treści pytania, wydatki poniesione w związku z nabyciem składników majątku stanowią koszt podatkowy.