„Podkreślanie znaczenia energetyki w naszym życiu gospodarczym to cel strategiczny województwa. Trzeba wzmacniać i rozwijać energetykę konwencjonalną w Bełchatowie, gdzie znajduje się największa elektrownia węglowa w Europie. Chcemy jednak, żeby wokół Bełchatowa powstawał wizerunek województwa nowoczesnego skierowanego na naukę i energię odnawialną, przyjaznego dla środowiska i czerpiącego dzięki tym inicjatywom czynniki do rozwoju gospodarczego” – powiedział marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

Marszałek został przewodniczącym Rady Programowej marki Łódzkie Energetyczne. Rada, która liczy 15 osób, w środę spotkała się na pierwszym posiedzeniu.

Z pomysłem utworzenia i promowania nowej marki województwa wyszło Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia, które w ramach Łódzkie Energetyczne chce m.in. zorganizować dwa międzynarodowe kongresy poświęcone problematyce energii elektrycznej i ochrony środowiska.

„Łódzkie jest energetyczne. Stoi na węglu brunatnym i jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej. Dzięki Bełchatowowi jesteśmy gigantami mocy. Mamy też piękny potencjał do rozwoju energii odnawialnej – słonecznej, wiatrowej i z wód geotermalnych. Korzystają już z tego m.in. Uniejów i Poddębice. W północnej części województwa, w okolicach Kutna mamy złoża gazu łupkowego. Warto te wszystkie elementy wydobyć i na nich budować przewagi województwa. Po to, żeby nie tylko gospodarczo przyspieszyć region, ale żeby tu się działy dobre rzeczy w kontekście społecznym. To powód, dla którego inicjujemy budowanie marki województwa energetycznego. Chcemy, żeby Łódzkie zaistniało na mapie energetycznej świata” – powiedziała prezes Pro-Akademia Ewa Kochańska.

Energetyczny potencjał woj. łódzkiego ma być zaprezentowany na dwóch międzynarodowych kongresach, których organizację zaplanowano na lata 2014 i 2015. Ma na nich m.in. dojść do spotkań mieszkańców regionu łódzkiego z ekspertami ochrony środowiska i energetyki z Unii Europejskiej, USA, Indii, Chin.

„Te konferencje to będą takie słupy milowe pozwalające nam myśleć o energetyce w województwie. (...) Chcemy wykorzystać ten potencjał, silnie wspierany przez Unię, by powstawały u nas przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe zajmujące się energetyką odnawialną. To szansa także na wzmacnianie uczelni” – wyjaśnił Stępień.

Zdaniem członków Rady Programowej marki Łódzkie Energetyczne projekt będzie miał nie tylko szczególną wartość dla wizerunku województwa w Polsce i Europie, ale wpłynie też na proces wzmacniania tożsamości regionu.