Odpowiedź

Nie ma przeszkód, aby nauczyciel zatrudniony na 10/18 etatu prowadził działalność gospodarczą na terenie tej samej gminy, bez względu na to, czy jest nauczycielem kontraktowym, czy mianowanym. Takiej działalności nie może prowadzić tylko wtedy, gdy korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. Co więcej, jeśli np. zajmuje się rozprowadzaniem podręczników szkolnych, musi zarejestrować działalność w urzędzie i urzędzie skarbowym, chyba że jest to zajęcie sporadyczne, nauczyciel nie pobierał marży, ani nie osiągnął zysku. W tym ostatnim przypadku musi jednak rozliczyć się z podatku VAT (chyba że skorzysta ze zwolnienia podmiotowego - przysługuje do 10 tys. euro). Prowadzenie działalności gospodarczej odbywa się według zasad określonych w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) - dalej u.s.d.g. Ograniczenia dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej dotyczą tylko nauczycieli akademickich.

Uzasadnienie

Nauczyciel nie jest pracownikiem samorządowym, podlega ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN. Nie powinien zatem być zobowiązany do składania oświadczeń o wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej. Także dyrektor szkoły nie jest gminnym pracownikiem samorządowym, lecz nauczycielem pełniącym funkcję kierownika samorządowej jednostki organizacyjnej jaką jest szkoła. Jest on nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym zatrudnionym w szkole, któremu tylko powierzono funkcję kierowniczą na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy o systemie oświaty . Jednakże, w związku z nowelizacją przepisów dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświadczenia są obowiązani do złożenia oświadczeń o swoim stanie majątkowym.

Karta Nauczyciela nie zawiera przepisów zabraniających prowadzenia przez nauczycieli działalności gospodarczej. Jedyne przeciwwskazanie do prowadzenia jej, to przebywanie na urlopie dla poratowania zdrowia albowiem, zgodnie z art. 73 ust. 7 KN, w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej.

W przypadku, gdy nauczyciel prowadzi działalność polegającą na dystrybucji podręczników szkolnych a faktury wystawiane są przez dystrybutorów tych podręczników na nauczycieli, to można uznać, iż nauczyciel prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu podręcznikami (działalność handlowa), ze wszystkimi tego konsekwencjami - obowiązkiem rejestracji, prowadzenia księgowości, składania deklaracji, rozliczania podatku dochodowego, VAT oraz składek ZUS. Jedynie w przypadku, gdy nauczyciel rozprowadził (kupił i sprzedał) kilka książek można uznać, iż nie prowadził działalności gospodarczej. Nawet w takim jednak wypadku przychody i koszty należy wykazać w zeznaniu rocznym. Nieprawdziwe są informacje prasowe, jakoby nauczyciele przyłapani na prowadzeniu działalności gospodarczej byli obowiązani do zapłaty podatku dochodowego 75%. Podatek taki - od nieujawnionych źródeł - opłacić należy, gdy podatnik nie chce albo nie potrafi wskazać źródła dochodu. W przypadku działalności gospodarczej niezbędne będzie rozliczenie podatku dochodowego od zysku według skali podatkowej - 19, 30, 40%.


Przydatne materiały:

Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)