W poniedziałek prezydent Wrocławia wygłosił wykład "Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016". Wystąpienie wpisało się w cotygodniowy cykl spotkań „Z widokiem na Europę”. W jego ramach organizowane są wykłady i debaty z publicznością, podczas których mieszkańcy Wrocławia mogą spotykać się z osobami zajmującymi się integracją europejską.

Spotkania odbywają się w każdy poniedziałek w Domu Europy, czyli siedzibie Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej i Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Władze Wrocławia liczą, że dzięki tytułowi Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) w 2016 r. stolicę Dolnego Śląska odwiedzi 6 mln turystów. „Szacujemy, że obecnie do Wrocławia przyjeżdża w ciągu roku 3 mln osób, (...) liczymy, że po 2016 r. ta liczba ustabilizuje się na poziomie 4,5-5 mln turystów rocznie” - mówił Dutkiewicz.

Prezydent z tytułem ESK wiąże również nadzieję na wzrost uczestnictwa mieszkańców stolicy Dolnego Śląska w życiu kulturalnym miasta. „Badania, które przeprowadziliśmy na próbie ok. 5 tys. gospodarstw, pokazują, że poziom uczestnictwa w kulturze, czyli częstotliwość, z jaką odwiedzamy różnego rodzaju placówki kulturalne, wynosi 7-8 proc. Chcielibyśmy, aby w 2016 r. ten poziom osiągnął 15 proc.” - wyliczał Dutkiewicz.

Zdaniem prezydenta Wrocławia uczestnictwo w kulturze jest nierozłącznie związane z budowaniem nowoczesnego społeczeństwa, a co za tym idzie - z rozwojem ekonomicznym.

Dutkiewicz chciałby, aby do 2016 r. wrocławskie muzea wzbogaciły ofertę swoich wystaw o elementy multimedialne. Podczas sprawowania przez Wrocław funkcji ESK w mieście mają zostać zorganizowane dwie duże wystawy. „Jedna będzie poświęcona kulturze światowej najwyższego formatu, druga zaś będzie miała charakter regionalny” - poinformował prezydent.

Do 2016 r. mają zostać również przeprowadzone dwa duże projekty architektoniczne - rewitalizacja dzielnicy Nadodrze oraz budowa Wrocławskiego Wzorcowego Zespołu Mieszkaniowego - WUWA 2, które powstanie w okolicach stadionu wybudowanego na piłkarskie mistrzostwa Europy 2012.

Budowa wzorcowego zespołu mieszkaniowego nawiązuje do wrocławskiego osiedla WUWA, które powstało w 1929 r. i jest perełką architektury modernistycznej. Wzorcowe osiedle ma powstać na 60-hektarowej działce, a w jego budynkach ma być kilka tysięcy mieszkań. Rozwiązania projektowe mają być pochodną obecnych realiów społeczno-gospodarczych, równocześnie umożliwiając przekształcenia i modyfikacje prognozowane w okresie najbliższych 10 lat.

Wrocław w 2016 r. obejmie tytuł ESK wraz z hiszpańskim San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej).(PAP)

pdo/ hes/