Dowody muszą potwierdzać należyte wykonanie usług. Jeżeli dokumenty nie potwierdzają należytego wykonania usługi, to Zamawiający jest zobowiązany, zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p., wezwać wykonawcę do ich uzupełnienia.

Referencje składane przez wykonawców mieszczą się w pojęciu poświadczenia >>>

Zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. poz. 231) dalej rozporządzenie, głównym dokumentem na potwierdzenie posiadania wiedzy i doświadczenia jaki może żądać zamawiający jest wykaz wykonanych głównych dostaw lub usług. Do wykazu głównych dostaw lub usług wykonawca zobowiązany jest dołączyć dowody w myśl § 1 ust. 2 przywołanego rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów.

Dowodem jest poświadczenie zamawiającego, że dostawa została wykonana należycie. Dowody w sposób jednoznaczny powinny odnosić się do przedmiotu zamówienia wskazanego przez wykonawcę w wykazie. Rozporządzenie nie stawia wymagań co do treści dowodów poza tym, iż powinny one potwierdzać należyte wykonanie głównych zamówień wskazanych w wykazie.

Zamawiający może wystawić poświadczenie jeszcze przed końcem robót >>>

Chodzi o wyrażenie stanu wiedzy bezpośrednio przez zamawiającego, że usługa została wykonana należycie. Skoro dowody nie potwierdzają wykonania zamówienia przez wykonawcę, to zamawiający ma obowiązek wezwać do uzupełnienia dokumentów prawidłowych zgodnie z art. 26 ust. 3 p.z.p. Złożony dokument musi potwierdzać że podmiot wykonał na rzecz Zamawiającego usługę z należytą staranności.